Urodziny patrona Filharmonii
AKTUALNOŚCI | 14-12-2016
Taternik, kompozytor, fotograf, pisarz i przede wszystkim patron Filharmonii w Szczecinie – Mieczysław Karłowicz został uhonorowany z okazji przypadającej 140 rocznicy jego urodzin, iście po góralsku - hucznie i długo. Dziś miała miejsce premiera płyty szczecińskich filharmoników z jego kompozycjami, panel dyskusyjny i wernisaż zdjęć wykonanych przez Karłowicza. To jednak tylko część wszystkich wydarzeń poświęconych pamięci patrona Filharmonii.
Z okazji rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza Filharmonia w Szczecinie przygotowała specjalne wydawnictwo muzyczne, będące symbolicznym hołdem złożonym swojemu patronowi. Album to wspólne dzieło Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz dyrygenta Łukasza Borowicza. W roli głównej występuje wirtuoz skrzypiec, szczecinianin Bartłomiej Nizioł. Na płytę składają się trzy kompozycje Mieczysława Karłowicza: „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Rapsodia litewska” op. 11 oraz „Smutna opowieść” op.13. Materiał powstał podczas dwóch sesji nagraniowych: w czerwcu i sierpniu 2016. Płytę można kupić w kasie Filharmonii oraz w naszym sklepie internetowym.

W panelu dyskusyjnym „Mieczysław Karłowicz: kompozytor, fotograf, literat, taternik” wzięło udział blisko 50 melomanów. Rozmawialiśmy o źródłowo-krytycznej edycji Dzieł kompozytora oraz jego fotograficznej pasji – przedpremierowo pokazany został także album „Widok piękny bez zastrzeżeń”. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza. Ekspertami, którzy dzieli się swoją wiedzą byli: Justyna Nowicka - odpowiedzialna za koncepcję, wstęp, wybór zdjęć do albumu „Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza”, Dorota Stolecka - redaktor prowadząca Dzieł Mieczysława Karłowicza, Marcin Gmys - muzykolog, specjalista twórczości kompozytorów Młodej Polski i Dorota Serwa - muzykolog, menedżer kultury, wykładowca PAN, dyrektor Filharmonii w Szczecinie. Spotkanie poprowadził Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Zakończeniem intensywnego dnia był wernisaż wystawy „Mieczysław Karłowicz Tatrzańskie”. Inicjatorem jej powstania był śp. Stefan Figlarowicz. Po raz pierwszy ekspozycja została zaprezentowana w gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego. Jej termin zbiegł się wtedy ze 130 rocznicą urodzin Karłowicza, a samo otwarcie z miesiącem jego tragicznej śmierci (kompozytor zginął 8 lutego 1909 r. w lawinie pod Małym Kościelcem). W ciągu dekady ekspozycja zawitała do Zakopanego, Krakowa, Wilna, Lublina i Poznania. W Filharmonii w Szczecinie tatrzańskie fotografie jej Patrona można podziwiać do 8 stycznia 2017 roku. Obecna odsłona wystawy - bazującej na pierwotnej wersji - zadedykowana jest Stefanowi Figlarowiczowi, zmarłemu nagle 6 grudnia 2015 roku.

Duch Karłowicza unosi się nad miastem w postaci wielkoformatowego portretu, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Krasińskiego. Mural to grafika znana z książki dla dzieci „Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki” Grzegorza Wasowskiego, wydanej przez Filharmonię. Odsłonięcie muralu z ilustracją Ernesto Gonzalesa odbyło się w przede dniu Urodzin Szczecina – 4 lipca. W październiku podczas koncertu „Kameralnie na wibrafon” na górską przygodę szlakiem Karłowicza zaprosiła nas Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK oraz Krystian Skubała. Na początku grudnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wystąpiła pod batutami znakomitych dyrygentów – dyrektora artystycznego Filharmonii Rune Bergmanna i dobrze znanego szczecińskiej publiczności Nikoli Kołodziejczyka. Muzyków wsparł Konglomerat Big Band i sopranistka Agata Zubel. Wszyscy zmierzyli się z koncertem „Filharmonia gra Karłowicza”, jednym z głównych punktów ogólnopolskich obchodów 140 rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza. Wydarzenie transmitowane było na żywo na antenie radiowej dwójki i rejestrowane przez kamery TVP Kultura.
Czerwiec 2018
01CZEpt, 19:00
SONORO 2017/2018 | Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!Amerykański senkoncert symfoniczny
02CZEsb, 09:00