Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego
AKTUALNOŚCI | 13-06-2017
Wiedeńskie klimaty zagoszczą 1 lipca na Przystani Jacht Klubu AZS w Dąbiu. Od godziny 22.00 usłyszymy przeboje muzyki rodziny Straussów oraz najpiękniejsze arie z oper i operetek Bizeta, Offenbacha czy Rossiniego. Muzycy wykonają między innymi uwerturę z opery „Carmen” czy arię Rozyny z „Cyrulika sewilskiego”. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
To pierwszy koncert na dąbskiej przystani, który odbędzie się bez Jana Waraczewskiego – wieloletniego koncertmistrza Filharmonii w Szczecinie, charyzmatycznego skrzypka i organizatora letnich koncertów. Dla uczczenia jego pamięci w tym roku cykl koncertów zmieni nazwę. Od teraz letnie koncerty na przystani będą nazywać się "Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego"!

Przed melomanami zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod batutą Sławomira Chrzanowskiego oraz dwie znakomite solistki: Anita MaszczykWioletta Białk.

Sławomir Chrzanowski to jeden z czołowych polskich dyrygentów. Od ponad 25 lat pełni funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej. Razem z miejscową orkiestrą dał już ponad 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Współpracuje z większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, w tym także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Kilkakrotnie gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej i dyrygentury. Został mianowany honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 roku wystąpił w słynnym Carnegie Hall z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago z Koncertem Trzech Polskich Tenorów. Ze znaną na całym świecie orkiestrą Chicago Philharmonic współpracuje stale od 2004 roku.

Sopranistka Anita Maszczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka debiutowała partią Adeli w Zemście nietoperza J. Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Współpracuje z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Opolską i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Przez wiele lat była solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego, w którym gra między innymi: Laurey w polskiej prapremierze „Oklahomy!” R. Rodgersa, Rosinę w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Anastazję w „Księżniczce czardasza” I. Kálmána, Franzi w „Wiedeńskiej krwi” czy Irenę Molloy w „Hello, Dolly!” J. Hermana.

Wioletta Białk, także sopranistka, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Miasta Chorzów. W okresie studiów podjęła współpracę z Operą Śląską w Bytomiu — zaśpiewała wtedy partię Kopciuszka w „Zaczarowanym balu” Katarzyny Gaertner. W roku 2003 związała się z Gliwickim Teatrem Muzycznym, w którym zagrała m.in.: Pepi w „Wiedeńskiej krwi” J. Straussa, Adelę w „Zemście nietoperza” J. Straussa, czy Różę w „Małym księciu” A. de Saint-Exupery’ego. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego za sezon 2004/05, Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2008 za rolę Lucy Harris w musicalu „Jekyll & Hyde” w Teatrze Rozrywki oraz rolę Kitty Aleksandrowny Szczerbackiej w spektaklu „Anna Karenina” w GTM. Wioletta Białk stale współpracuje z Operą i Filharmonią Śląską i Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA.

Koncert o godz. 22.00 poprzedzą wydarzenia towarzyszące:

Czytanie na trawie dla dużych i małych,

Manualne warsztaty rodzinne

Dźwiękowody. Gra nadwodna inspirowana dźwiękami przystani.

Organizatorzy: Filharmonia w Szczecinie, Jacht Klub AZS, Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o.o.

Sponsorzy: Euroafrica Shipping Lines Ltd., Przedsiębiorstwo Budowlane "CALBUD" Sp. z o.o., CSL Internationale Spedition Sp. z o.o., REMONDIS Sp. z o.o., Calesco S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ENEA S. A., INTERGAS Sp. z o.o., P.H.U. BOBRYK Sp. J., SUUS Logistics, Marco Marine sp. z o.o., Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Centrum Zdrowia i Wypoczynku Millennium SPA
Sierpień 2017
09SIEśr, 15:00
16SIEśr, 15:00