Moc działań, żeby Usłyszeć Dobre Dźwięki!
NEWS | 10-05-2017
Akcja społeczna „Usłysz Dobre Dźwięki” przynosi wiele dobrego melomanom. Od początku sezonu artystycznego 2016/17 badamy słuch, edukujemy i pokazujemy, że dobry i bezpieczny dźwięk jest bardzo blisko.
Kampanię rozpoczęliśmy na wakacje ubiegłego roku. Początkiem były bezpłatne przesiewowe badania słuchu wykonywane przez Mobilne Centrum Słuchu oraz wielka kampania billboardowa na terenie całego województwa Zachodniopomorskiego. Filharmonia w Szczecinie zawsze podchodzi do tematu nieszablonowo i do wydarzeń artystycznych: koncertów i zajęć dla dzieci, wplotła zasady prawidłowego użycia ucha – jak o nie dbać oraz jak słuchać mądrze i nie psuć sobie słuchu. Mocnymi punktami edukacyjnymi były także warsztaty dla nauczycieli, gra miejska dla uczniów szkół podstawowych i konkurs na strefę harmonii. A to dopiero początek!

Przed nami moc atrakcji muzycznych. Jeszcze w tym sezonie artystycznym czekają nas niesamowite wydarzenia. W różnych punktach miasta odbędą się małe, kameralne występy. Muzycy związani z domami kultury będą prezentować swoje umiejętności podczas popołudniowych koncertów w przestrzeni miejskiej. W trasę ruszy także pociąg muzyczny relacji Szczecin – Berlin. Muzyka na żywo przygrywać będzie pasażerom podróżującym w obie strony.

21 czerwca obchodzimy Międzynarodowe Święto Muzyki. Koncert w ten dzień to już mała tradycja. Dla miłośników klasycznych brzmień - West Side Sinfonietta – nowy wyjątkowy zespół, który współtworzą muzycy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w SzczecinieNarodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Inicjatywa jest wyjątkowa na skalę Europy. Orkiestra prowadzona jest nie tradycyjnie przez dyrygenta, lecz od pulpitu przez skrzypków. Rolę tę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie Paweł MaślankaMarcin Danilewski. To oni, wraz z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną, tworzą trzon zespołu. Repertuar orkiestry jest różnorodny, obejmuje zarówno dzieła klasyczne, jak i muzykę salonową. Ta niezwykła orkiestra zawdzięcza swoje istnienie dyrektorowi Narodowego Forum Muzyki Andrzejowi Kosendiakowi oraz dyrektor Filharmonii w Szczecinie Dorocie Serwie.

Miłośników muzyki tanecznej zapraszamy po koncercie. Od 21:00 przestrzeń Filharmonii wypełnią rytmy, przy których nie sposób stać spokojnie. Chętnych czeka niezwykła podróż - od muzyki klubowej, przez polską i zagraniczną muzykę popularną, po remiksy polskich przebojów lat 60-70. W holu Filharmonii nie usłyszymy żadnych dźwięków. Dobre dźwięki będą płynąć do nas przez słuchawki. Trzech DJ-ów, trzy różne ścieżki muzyczne, trzysta słuchawek – wszystko to na najcichszej dyskotece świata. Zapraszamy na Silent Disco!

Nie zwalniamy tempa i już następnego dnia (22 czerwca) zapraszamy na wystawę "Odcienie Ciszy". Zobaczymy tam prace plastyczne wykonane przez osoby niepełnosprawne w ośrodku Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie. Dzieła powstały w efekcie realizacji zadania rehabilitacji słuchu i mowy, które w 2016 r. było dofinansowane przez PFRON za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Kompleksowa rehabilitacja z uśmiechem”. Wystawa organizowana jest razem z Oddziałem Zachodniopomorskim Polskiego Związku Głuchych.

Dodatkowo 21 i 22 czerwca przed Filharmonią zaparkuje Słuchobus, w którym wszyscy zainteresowani będą mogli zbadać swój słuch.
VIDEOS AND PHOTOS
23AUGth, 15:00
24AUGfr, 15:00
24AUGfr, 19:00