Wernisaż prac Andrzeja Borowskiego
NEWS | 31-05-2017
Wszystkich miłośników sztuki zapraszamy na wernisaż ANDRZEJA BOROWSKIEGO "JAIPUR RETROSPEKCJA", który odbędzie się 7 czerwca o godzinie 19.30. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w kasie Filharmonii od 1 czerwca od godziny 13:00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Cykl „JAIPUR RETROSPEKCJA” został namalowany przez Andrzeja Borowskiego specjalnie z myślą o szczecińskiej wystawie w naszej architektonicznej perle - Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Estetyka wystawy pozostaje w mocnym kontrapunkcie do przestrzeni i miejsca - nowoczesnej i białej bryły, zaprojektowanej przez hiszpańskich architektów. Ten kontrapunkt wydawał nam się wyjątkowo trafiony i być może - właśnie ta europejska współczesność architektury, przekornie, skierowała wyobraźnię Artysty w zupełnie odmienne zakątki świata. Obrazy z cyklu „JAIPUR„ to parafrazy wrażeń przywiezionych z odległej w czasie podróży do Indii. Inspiracje powróciły po latach w postaci abstrakcyjnych wątków, wyjątkowych barw, urozmaiconych faktur i odległych skojarzeń. Cykl „JUIPUR” spojony kolorystyką specyficznego „indyjskiego różu” dzieli się na abstrakcyjne kompozycje, pozostawiające interpretację na uboczu oraz dosłowne, charakterystyczne dla całej twórczości Andrzeja Borowskiego - martwe natury. Wypracowana technika własna: akryl i metal jest dodatkowym atutem prac. – opowiada PATRYCJA TOKARSKA, kurator wystawy.

ANDRZEJ BOROWSKI urodził się w 1969 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1994 roku. Malarstwo studiował w Pracowni Malarstwa prof. Zbysława Maciejewskiego. Autor ponad 30-stu wystaw indywidualnych. Jest autorem kilku realizacji malarstwa sakralnego, m.in. polichromii dla kościoła pw. Rodziny w Piekarach Śląskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Chinach, Nowej Zelandii, Rosji. Ponadto brał udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach malarskich w Polsce, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Indiach; Targach Sztuki: Gent Lineart 95 w Gandawie, SIAC 95 w Strassburgu, Art Strassburg 96, Gent Line Art 2008 w Gandawie. Jest również współorganizatorem plenerów malarskich i kolekcjonerem sztuki.

Piętnaście lat temu w Krakowie, w Galerii Kersten odbyła się wystawa mojego malarstwa pt. „Indyjski Róż”. Inspiracją do namalowania obrazów była odbyta przeze mnie podróż do Indii. „Droga” z Delhi przez Radżastan do Boa, potem do Bombaju zaowocowała pracami, które inspirowane były symboliką, sztuką i architekturą tych miejsc. Powstały wtedy obrazy: „Tadż Mahal”, „Czerwone koty” i „adoracja bóstwa”, „Różowa Parwati”, „Sfinksy”. Obecnie w cyklu „JAIPUR” odtwarzam kolor, strukturę i patynę zawarte w architekturze, na które zwróciłem uwagę podczas podróży w mieście Jaipur. Są to wrażenie bardzo osobiste. Nie odwołuję jednak się do typowej symboliki, historii, kultury tego miejsca. Moje przeżycie malarskie jest subiektywnym odbiorem przeszłóści i kolor w którego „centrum” znalazłem się kilkanaście lat temu. Każdy obraz z cyklu ma ten sam tytuł - „JAIPUR” i nie jest ważne czy jest to figuracja czy abstrakcja. Wszytko jest „JAIPUR”. Cykl ten i jego „retrospekcję” można porównać nawet do pewnego „deja vu”. Na wystawie znalazły się obrazy spoza cyklu. Są one swoistym kontrapunktem w całości kompozycji wystawy – mówi autor, ANDRZEJ BOROWSKI

Organizatorem wydarzenia jest TOKARNIA. Współorganizatorem wydarzenia jest Filharmonia w Szczecinie.
VIDEOS AND PHOTOS
June 2018
01JUNfr, 19:00
SONORO 2017/2018 | Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!American dream Symphonic concert