Koncerty z okazji Święta Muzyki!
NEWS | 19-06-2017
Wielki finał akcji społecznej Usłysz Dobre Dźwięki! Szczecin włącza się w ogólnoświatowe obchody Święta Muzyki! W najbliższą środę każdy znajdzie coś dla siebie: klasyka, rockowe uderzenie czy dyskotekowe rytmy. Cały dzień wypełnią muzyczne atrakcje: koncerty w miejskich przestrzeniach, pociąg muzyczny, recital West Side Sinfonietta, a na koniec Silent Disco! Zapamiętajcie datę 21 czerwca. Szukajcie nas w mieście!
Muzyczne happeningi w przestrzeni miejskiej rozpoczną się około godziny 14.00. W różnych miejscach Szczecina lokalni artyści dostarczą wszystkim melomanom dobrych dźwięków. Gdzie usłyszę muzykę? Place: Grunwaldzki, Orła Białego, Rodła, Jasne Błonia i Dom Kultury Skolwin. To tylko niektóre muzyczne miejsca na mapie Szczecina. Więcej informacji TUTAJ Udział w koncertach jest bezpłatny.

Pociąg to jeden z najpopularniejszych środków lokomocji. Jeżeli chcesz w nim posłuchać muzyki, jesteś skazany na własne słuchawki. Czy można to zmienić? Tak! Tym, którzy 21 czerwca będą podróżować pociągiem na trasie Szczecin - Berlin, towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu szczecińskich i berlińskich artystów. Taka symboliczna wymiana przygranicznych brzmień. Płacisz tylko za przejazd, koncert jest gratis. Który to pociąg? Sprawdź TUTAJ

Wieczorem, o godzinie 19.00 w złotej sali Filharmonii w Szczecinie, wystąpi West Side Sinfonietta - wyjątkowy zespół, który współtworzą muzycy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Ciekawostką jest to, że orkiestra prowadzona jest nie tradycyjnie przez dyrygenta, lecz od pulpitu przez skrzypków. Rolę tę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie orkiestr Paweł Maślanka i Marcin Danilewski. Wraz nimi trzon zespołu tworzy z doskonały kontrabasista Jacek Sosna. Repertuar orkiestry jest różnorodny, obejmuje zarówno dzieła klasyczne, jak i muzykę salonową. Koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Ostatnie bilety są jeszcze dostępne w kasie.

Kiedy na dworze zacznie się ściemniać, a zegary wybiją godzinę 21.00, hol Filharmonii zamieni się w taneczny parkiet! Z głośników popłynie, odnaleziona przez dzieci podczas pierwszego dnia wiosny… Cisza. Trzech DJ-ów, trzy różne ścieżki, trzysta słuchawek – Silent Disco! Od muzyki klubowej, przez polską i zagraniczną muzykę popularną po remiksy polskich przebojów lat 60-70. Wstęp na dyskotekę jest darmowy. Żeby wejść trzeba posiadać bezpłatną wejściówkę, którą można odebrać w kasie Filharmonii.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach akcji społecznej „Usłysz Dobre Dźwięki”. Od początku sezonu artystycznego 2016/17 badamy słuch, edukujemy i pokazujemy, że dobry i bezpieczny dźwięk jest bardzo blisko. Wszystkie informacje o kampanii znajdują się na podstronie USŁYSZ

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Popularność święta we Francji sprawiła, że zaczęły obchodzić je także inne kraje. Każdego roku instytucje muzyczne - Filharmonie, Opery, szkoły muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ona jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach na zasadzie ruchu społecznego.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2018
01 JUL, sn, 19:00 - CHICK COREA AKOUSTIC BANDkoncert zewnętrzny
05JULth, 20:00