Królowa flamenco na MDF Festival
NEWS | 12-07-2018
Jej głos nie pozostawia nikogo obojętnym. Lekko chropowaty i jednocześnie miękki. Zmysłowy i zarazem smutny. BUIKA, czyli María Concepción Balboa Buika należy do tych artystów, którzy pomagają budować wielokulturowe i wielowymiarowe struktury sztuki. Oscyluje pomiędzy różnymi gatunkami muzyki: jazzem, soulem, reggae, afro beatem i r'n'b, doprawiając je charakterystycznym akcentem flamenco. Wystąpi jako wokalistka podczas finału MUSIC.DESIGM.FORM Festival, 23 września, uczestnicząc w tworzeniu muzycznej opowieści o słynnej kobiecie z brodą – Julii Pastranie.
BUIKA to piosenkarka, kompozytorka, producentka własnych albumów i poetka w jednym, która posiada wyjątkową zdolność do tworzenia muzyki bez ograniczeń. Urodziła się w Hiszpanii na Majorce, ale pochodzi z plemienia Bubi z Gwinei Równikowej. Otoczona wieloma kulturami, nie mogła uniknąć oddziaływania różnorodnych wpływów muzycznych – od afrykańskiego high live (soukous-makossa) aż po jazz, flamenco, pop, r'n'b, soul i folk. Sama kiedyś stwierdziła: „Moja mama słuchała i tańczyła do wielu gatunków muzycznych, miała świetną kolekcję płyt".

BUIKA była dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy, ostatnim razem w kategorii „Najlepszy album roku muzyka świata" podczas 60. gali, która odbyła się w styczniu 2018 roku w Nowym Jorku. Radio muzyczne NPR uhonorowało ją na liście 50 najlepszych głosów wszechczasów, a jej niezwykłą działalność artystyczną zachwalają czołowe media na świecie, m.in.: „New York Times”, „The New Yorker”, „Ebony”, „El Confidencial”, „Metro”, „Daily Mail”, „El Pais” czy BBC World i CNN.

Współpracowała z wieloma znanymi artystami, wśród których znaleźli się m.in.: Seal, Nelly Furtado, Anoushka Shankar, Chick Corea, Pat Metheny, Nitin Sawhey, Charles Aznavour, Jason Mraz, Martin Terefe, Niño Josele, Mariza, Bebo i Chucho Valdes, Luz Casal, Daniel Moorehead, Jose Luis Perales, Armando Manzanero.

Efekt jej współpracy z zespołem Apparatjik będzie można usłyszeć podczas koncertu „A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”, który zakończy MUSIC.DESIGN Festival 23 września w Filharmonii w Szczecinie. Będzie to światowa prapremiera orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historię o osobliwej kobiecie z brodą, jej losie i samotności opowiedzą artyści w składzie: BUIKA – wokal, Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann – dyrygent.

Mocne doznania muzyczne gwarantowane.

Bilety na wyżej wymienione wydarzenie można zakupić online przez strony: mdf.filharmonia.szczecin.pl, filharmonia.szczecin.pl, bilety24.pl, a także bezpośrednio w kasach stacjonarnych Filharmonii w Szczecinie. Do 29 lipca trwa przedsprzedaż biletów w niższej cenie.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2018
01 JUL, sn, 19:00 - CHICK COREA AKOUSTIC BANDkoncert zewnętrzny
05JULth, 20:00