DECISO

Mandolinista jak gwiazda rocka

AKTUALNOŚCI | 22-01-2019
Jest pierwszym mandolinistą, któremu kontrakt płytowy zaproponowała firma Deutsche Grammophon i pierwszym mandolinistą nominowanym do nagrody Grammy. Po pięciu latach Avi Avital powraca do Szczecina, tym razem w towarzystwie amerykańskiej orkiestry The Knights, by znów porwać publiczność wirtuozerią i charyzmą godną gwiazdy rocka.
„Ekscytującą częścią bycia klasycznym mandolinistą - mówi Avi Avital - jest to, że otwiera szerokie pole dla twórczej wolności. Kiedy zlecam nowe utwory i angażuję się w różne style muzyczne, czuję, że ujawniam nowe twarze tego unikalnego instrumentu, odkrywając to, co się tam kryje".

Urodzony w Be'er Sheva w południowym Izraelu, Avi Avital rozpoczął naukę mandoliny w wieku ośmiu lat i wkrótce dołączył do kwitnącej młodzieżowej orkiestry mandolinowej założonej przez jego charyzmatycznego nauczyciela, urodzonego w Rosji skrzypka Simchy Nathansona. Później ukończył Jerozolimską Akademię Muzyczną i Conservatorio Cesare Pollini w Padwie we Włoszech, gdzie studiował oryginalny repertuar mandoliny u Ugo Orlandi.

Jest pierwszym mandolinistą, któremu kontrakt płytowy zaproponowała prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon. Jednocześnie jest też pierwszym mandolinistą nominowanym w kategorii „najlepszy instrumentalista solowy” do nagrody Grammy (2010). Prasa branżowa oraz publiczność nie mówi o nim inaczej niż „wirtuoz”, a „Jewish Journal” określił go mianem „gwiazdy rocka mandoliny” - mimo, że jest muzykiem klasycznym.

Uznanie krytyków i publiczności na całym świecie zdobył głównie dzięki autorskim aranżacjom na mandolinę barokowych i folkowych kompozycji, pisanych pierwotnie na inne instrumenty. Artysta odkrył także przed publicznością rozległy repertuar pisany przez uznanych kompozytorów na ten niepozorny, a pięknie brzmiący instrument. Z zapałem tworzy własne opracowania muzyki etnicznej Bliskiego Wschodu i Bałkanów – takie właśnie kompozycje zwieńczą cały program wieczoru w Filharmonii w Szczecinie 8 lutego.

„Od neoklasycystycznych, neoromantycznych, neofolklorystycznych po awangardowe - interesuje mnie całe spektrum muzyki współczesnej. Każdy utwór uczy mnie też czegoś nowego o moim instrumencie - nowych technik, które wcześniej wydały mi się niemożliwe". Avi Avital

W złotej sali Flharmonii wystąpi wraz z muzykami wyjątkowo wszechstronnymi - The Knights. Ta nowojorska orkiestra, założona przez braci Erica i Colina Jacobsena, składa się z klasycznie wykształconych muzyków, kompozytorów, aranżerów, piosenkarzay i autorów piosenek oraz improwizatorów - ta mieszanka specjalizacji i osobowości muzyków wprowadza szereg kulturowych wpływów do grupy, od barokowych i klasycznych, poprzez jazz i gatunki klezmerskie po pop i indie rock. Nazwa The Knights symbolizuje misję orkiestry: zawsze szukać czegoś odważnego ale i wiernego muzyce.
01CZEwt, 11:00
05CZEsb, 11:00
05CZEsb, 19:00
BRILLANTE | LiveFilharmoniaKrzysztof Herdzin & Motion Triokoncert z publicznością / płatna transmisja online