Galeria Poziom 4.

„Niepokorność dalekich dróg" Zofia Rydet - wernisaż

AKTUALNOŚCI | 30-04-2019
Miłośników sztuki zapraszamy na wernisaż „Niepokorność dalekich dróg" Zofii Rydet, który odbędzie się 9 maja (czwartek) o godzinie 19.00 w galerii Poziom 4. Bezpłatne zaproszenia na wernisaż można odbierać w kasie Filharmonii od 7 maja od godz. 13:00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Zofia Rydet jest jedną z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. W 1954 roku, zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała umiejętności i ważne przyjaźnie z innymi fotografami. W 1961 roku już jako członkini ZPAF przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie od 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP. Dużo podróżowała w latach 60. odwiedziła m.in. Jugosławię, Włochy, Egipt, Grecję, Liban, Albanię, Hiszpanię, Węgry. Wykonywała zdjęcia reporterskie, przedstawiające dzieci, do swojego pierwszego ważnego cyklu fotograficznego pt. Mały człowiek, pokazywanego na szeregu wystaw indywidualnych, a w 1964 roku wydanego w formie albumu. Również jej kolejne przedsięwzięcia fotograficzne poświęcone były człowiekowi: Czas przemijania związany ze starością i powstający od końca lat 60.

Fotografie pokazane na wystawie w Filharmonii w Szczecinie są rzadziej prezentowane publicznie i mniej znane niż sztandarowe dzieło Zofii Rydet „Zapis socjologiczny” z lat 1978-1990. Wszystkie je łączy jednak charakterystyczny dla Rydet klimat przemijania, starości i śmierci.

Wystawa będzie dostępna w Galerii Poziom 4. do dnia 2 czerwca 2019 r.

Kuratorzy wystawy: Patrycja Tokarska i Andrzej Pawełczyk

Wystawa organizowana we współpracy z krakowską Fundacją Zofii Rydet.

Wystawa organizowana jest we współpracy z krakowską Fundacją Zofii Rydet.

Wydarzenie towarzyszące wernisażowi - „Nie jestem Zofią Rydet”, performance Ewy Zarzyckiej.
Marzec 2021
04MARcz, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineMILO Ensemblebezpłatna premiera online
05MARpt, 19:00