Filharmonia Szczecin Online

Szostakowicz i Bacewicz kameralnie z Karłowicz Quartet

AKTUALNOŚCI | 19-05-2020
Kwartetów dwojga wielkich kompozytorskich nazwisk w wykonaniu współczesnych wykonawczyń wysłuchamy w niedzielę 24 maja o godzinie 19:00 podczas koncertu online Karłowicz Quartet | Szostakowicz | Bacewicz. Zapraszamy na nasze kanały w serwisach FacebookYouTube na kameralne i popisowe spotkanie z muzyką.

Skrzypaczka i kompozytorka

Historia kobiet komponujących muzykę klasyczną jest niezwykle krótka, ale na pewno ważne w niej miejsce zajmuje Grażyna Bacewicz. Znakomity warsztat zdobyty podczas nauki w szkołach muzycznych w Warszawie i Paryżu wykorzystywała w swej różnorodnej twórczości mieszczącej się na ogół w nurcie neoklasycznym. Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka Bacewicz szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce oraz inne instrumenty smyczkowe. Skomponowała między innymi siedem kwartetów. I właśnie Kwartet smyczkowy nr 4 (1950) Grażyny Bacewicz zaprezentują w odsłonie kameralnej i popisowej członkinie naszej orkiestry wchodzącej w skład Karłowicz Quartet.

Karłowicz Quartet

Karłowicz Quartet powstał we wrześniu 2017 roku. W skład zespołu wchodzą absolwentki najlepszych uczelni artystycznych w Polsce. Swoje doświadczenie kameralne zdobywały pod kierunkiem wybitnych kameralistów z zespołów takich jak Royal String Quartet, Scharoun Ensemble, Apollon Musagete Quartett, Kwartet Śląski, Kwartet Wilanów, Alban Berg Quartet, Altenberg Trio. Aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W swoim repertuarze posiadają najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej, nie stroniąc przy tym od muzyki rozrywkowej i filmowej. Dużym atutem kwartetu jest otwartość na wszelkie innowacyjne projekty i nastawienie na stały rozwój artystyczny.

Zespół Karłowicz Quartet tworzą: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska - skrzypce, Karolina Hyla-Wybraniec - skrzypce, Magdalena Micke - altówka, Klara Świdrów - wiolonczela.

Utwór ku własnej pamięci

Podczas niedzielnego koncertu w ramach naszych spotkań online usłyszymy także utwór jednego z najwybitniejszych twórców kwartetów smyczkowych w minionym stuleciu - Dymitra Szostakowicza. Szostakowicz tworzył a bardzo trudnym, wręcz tragicznym czasie, najczarniejszych latach sowieckiego komunizmu. Echo cierpień i tragizmu tej epoki często wybrzmiewa w jego muzyce. Jego VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 (1960), który zostanie wykonany przez Karłowicz Quartet, ma wyjątkowo osobisty, wręcz autobiograficzny charakter. Dzieło powstało w zaledwie trzy dni, a wielbiciele twórczości kompozytora bez trudu rozpoznają w utworze szereg muzycznych autocytatów z wcześniejszych kompozycji.

Jest w tym kwartecie także obecny muzyczny podpis Szostakowicza, czyli dźwięki D-Es-C-H. O samym utworze Szostakowicz pisał w jednym z listów tak: Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, to nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem takowy skomponować. Można by na jego okładce napisać: „Poświęcony pamięci autora tego kwartetu”.

Dziesiąta premniera online

Jak wypadnie zestawienie Kwartetów dwojga wielkich kompozytorskich nazwisk w wykonaniu współczesnych wykonawczyń? Przekonamy się już w niedzielę 24 maja o godzinie 19:00 podczas koncertu online Karłowicz Quartet | Szostakowicz | Bacewicz.

Zapraszamy na nasze kanały w serwisach FacebookYouTube.

Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.
Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Szczecińska Izba Adwokacka.

Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00