Rok 2020 za nami. Dziękujemy!

AKTUALNOŚCI | 04-01-2021
Najwybitniejsi soliści i dyrygenci, wschodzące gwiazdy muzyki, wydawnictwa płytowe i książkowe. Rok 2020 pełen był niezapomnianych wydarzeń, muzycznych wzruszeń, ale i niezaplanowanych sytuacji. Był też to dla nas rok wyzwań, zwłaszcza w kontekście organizacji wydarzeń, które, tak jak tegoroczny MDF Festival, odbywały się jednocześnie z udziałem publiczności i online. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w minionym roku i do zobaczenia w nowym roku!

Nowe wyzwania i rekordowe zainteresowanie publiczności

Rok 2020 pełen był nowych wyzwań, także tych związanych z organizacją koncertów i zapewnieniem melomanom bezpiecznego w nich uczestniczenia. W trosce o komfort melomanów zaczęliśmy prezentować naszą ofertę online - na początku na kanałach w serwisach Facebook i YouTube, a od września 2020 także za pośrednictwem specjalnej platformy streamingowej livefilharmonia.szczecin.pl. Możliwość transmitowania na żywo koncertów odbywających się w złotej sali okazała się strzałem w dziesiątkę, a część wydarzeń odbyła się w formule hybrydowej - jednocześnie online oraz z udziałem publiczności.

W ciągu całego roku odbyło się ponad 270 różnego rodzaju wydarzeń, zarówno w budynku FIlharmonii jak i online. Za nami koncerty symfoniczne, sinfonietty, koncerty kameralne, jazzowe, tradycyjne, elektroniczne, ale także szereg wydarzeń edukacyjnych, wystawy, premiery online różnorodnych materiałów video, warsztatów czy koncerów.

Do końca grudnia 2020 swoją premierę miało ponad 170 różnych aktywności w formie premier online za pośrednictwem kanałów social media i oczywiście platformy livefilharmonia.szczecin.pl. Ponadto na naszym kanale YouTube i Facebook są cały czas dostępne materiały archiwalne z wydarzeń i koncertów, teledyski, warsztaty online, czy reportaże.
Odnotowaliśmy także lawinowy przyrost odwiedzin naszej strony internetowej oraz subskrypcji na YouTube i polubień na Facebooku. W sumie nasze premiery i transmisje miały ponad 1 190 000 wyświetleń, co dało ponad 3,3 mln wyświetlonych minut.

Hybrydowo, czyli festiwal w dwóch odsłonach

Rok 2020 to trzecia edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival, podczas której wystąpili tacy artyści jak Hania Rani i Dobrawa Czocher, Echo Collective, Witek Orski, Zuzanna Całka, czy Agnieszka Obszańska i Łukasz Dziedzic.

MDF Festival 2020 - zobacz reportaż

Tegoroczna edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival była inna od poprzednich i stanowiła dla wszystkich (widzów, melomanów, artystów, organizatorów) nie lada wyzwanie. Po raz pierwszy też w pełni wykorzystaliśmy możliwość streamingu, a wydarzenia MDFu można było zobaczyć na żywo także na platformie livefilharmonia.szczecin.pl.

Nowa formuła, w której można uczestniczyć w koncertach, okazała się być bardzo atrakcyjną dla wszystkich, którzy z różnych względów nie mogli osobiście zjawić się w Filharmonii i dała nam potwierdzenie, że obraliśmy dobry kierunek planując i programując kolejne miesiące działalności.

Znane projekty w odsłonach online

Rok 2020 przyniósł kolejne edycje projektów, które stały się już rozpoznawalnymi w Polsce i na świecie. Nie odbyły się one w znanej dotychczas formule, a (tak jak wiele innych aktywności) zostały przeniesione w przestrzeń internetową, a udział w części nich był możliwy zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem social mediów i platformy streamingowej livefilharmonia.szczecin.pl.

30 sierpnia odbył się finałowy koncert siódmej edycji międzynarodowych warsztatów dla młodych muzyków International Lutosławski Youth Orchestra, zaś pierwsze dni września upłynęły pod znakiem VI Turnieju Muzyków Prawdziwych.

Nowe płyty, nowe książki

2020 to także rok pełen nowych wydawnictw. W wersji cyfrowej ukazała się czwarta płyta Orkietry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie z muzyką patrona Mieczysława Karłowicza - Pieśni. Albumu można już posłuchać online w największych serwisach streamingowych, a wkrótce ukaże się ona na fizycznych nośnikach.

Tuż przed świętami ukazała się także płyta Szczecin Philharmonic Big Band Świątecznie - okolicznościowy album pełen pięknych kolęd i pastorałek w jazzowych aranżacjach. Wydaliśmy także dwie płyty solistów naszej orkiestry - Sonaty na flet i fortepian Joanny i Rafała Kowalczyków oraz Oblicza, czyli album ukazujący wszechstronne walory brzmieniowe trąbki Dawida Głogowskiego.

Nasza działalność wydawnicza to jednak nie tylko płyty. W ubiegłym roku ukazało się także ostatnie dzieło wspaniałego szczecinianina, muzyka i pedagoga - książka Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana.

Kolejne odsłony kampanii społecznej

Słyszę Dobre Dźwięki - ogłosiliśmy po raz trzeci konkurs na Szkolną Strefę Harmonii, a także wybraliśmy drugą Miejską Strefę Harmonii (Syrenie stawy) i przeprowadziliąmy warsztaty Którędy do dźwięku, Dźwięki pod głos oraz spacer w przestrzen miejskieji Muzyczne krajobrazy Szczecina w ramach festiwalu MDF. W pierwszy dzień października, czyli Międzynarodowy Dzień Muzyki odbyła się zaś gra edukacyjna Dźwiękowisko. Nasi animatorzy za pomocą platformy wideokonferencyjnej połączyli się z młodzieżą, która zdalnie zmagała się z zadanymi przez nich aktywnościami.
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online