BRILLANTE, Filharmonia Szczecin Online

W starym kinie z muzycznymi przebojami

AKTUALNOŚCI | 28-04-2021
Drugiego maja Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod batutą Daniela Nosewicza wykona największe przeboje XX-lecia międzywojennego. W wokalnej interpretacji Sylwii Różyckiej, Zofii Nowakowskiej, Wojciecha Myrczka i Jakuba Szydłowskiego zabrzmią m.in. takie melodie jak: Sex appeal, Na pierwszy znak czy Już nie zapomnisz mnie. Początek bezpłatnej transmisji na stronach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube jest zaplanowany o godzinie 19.00.
Pierwszy polski film nakręcono już w 1908 roku, ale to dwudziestolecie międzywojenne jest prawdziwym rozkwitem tego barwnego świata – chociaż uwiecznianego tylko na czarno-białej taśmie. Zapraszamy na koncert z największymi przebojami kinowymi tamtego czasu. Przeniosły się one z teatru, wodewilu i rewii do świeżo tworzonych filmów dźwiękowych!

Dwudziestolecie międzywojenne to krótki okres w dziejach Polski, który niezwykle barwnie zapisał się w naszej historii. Młode państwo i na nowo zjednoczone społeczeństwo kipiały najróżniejszymi przejawami życia społecznego, politycznego i kulturalnego. Czy jednak aż tak bardzo różnimy się od tych, co żyli 100 lat temu? Ponieważ znowu mamy lata 20., postanowiliśmy sięgnąć po przedwojenne polskie przeboje i poszukać w nich lustrzanego odbicia dzisiejszych czasów!

Inspiracją do tekstów piosenek były niezliczone anegdoty, bon moty, zabawne przygody i niesamowite zdarzenia, które rozgrywały się w tym barwnym okresie. Adolf Dymsza, najpopularniejszy wówczas aktor, zapytany, co chciałby robić w innym życiu, odpowiedział: „Sprzedawałby zimną ale to bardzo zimną wodę sodową i lody na Saharze. Interes pierwszorzędny!”. Jeżeli chodzi o utwory i imprezy taneczne, to niczym wytwór fantazji brzmią relacje z maratonów, cieszących się olbrzymim powodzeniem w całej Polsce, w których zwyciężała para, która wytrwała na parkiecie najdłużej, nierzadko spędzając tam naprawdę wiele godzin bez przerwy!

Nie tylko świat kultury dostarczał inspiracji do wierszy i tekstów piosenek. W 1926 roku podczas obrad komisji budżetowej w Sejmie rozprawiano o protekcjach dla artystek („Co innego popieranie sztuki, a co innego popieranie aktorek”) i zbyt krótkich spódniczkach polskich studentek. Z kolei na szczeblu samorządowym wybierano bardziej praktyczne tematy do dyskusji. W 1933 roku Rada Miejska Łodzi przeprowadziła dyskusję na temat wydatków magistratu. Ponad wszelką wątpliwość ustalono, że w wydziale podatkowym na kilogram herbaty zużywa się dziesięć kilogramów cukru, a w wydziale opieki społecznej szesnaście kilogramów. Rekordziści zużywali czterdzieści!

Jak sami Państwo widzą, można było z łatwością znaleźć zimnego drania, umówić się na dziewiątą, wzbudzić dyskusję sex appealem albo kryć nadmiar słodyczy! Zapraszamy, aby poznać tę niezwykle barwną rzeczywistość, odmalowaną w najpopularniejszych przebojach dawnych lat. Chociaż… czasami wydaje nam się, że odbity jest w nich świat nie tylko ten sprzed 100 lat, ale i nam współczesny!

Na transmisję koncertu zapraszamy drugiego maja o godzinie 19.00 na naszych kanałach w serwisach FacebookYouTube.
Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00