Wiosna tuż za rogiem, czyli marcowy repertuar Filharmonii w Szczecinie

AKTUALNOŚCI | 22-02-2022
Małymi krokami zbliża się wiosenne przebudzenie, co także zauważamy w marcowym repertuarze Filharmonii w Szczecinie. Wśród koncertów w ramach sztandarowych cykli, pojawia się wyjątkowe wydarzenie z udziałem Berlińskich Filharmoników oraz koncert z cyklu Energico. Bilety są wciąż dostępne na stronach wydarzeń oraz kasach Filharmonii.

NOSKOWSKI | CZAJKOWSKI | BRAHMS

Już 4 marca, w sali symfonicznej odbędzie się koncert z udziałem wiolonczelisty Christiana Poltéra, który grywa na słynnym Stradivariusie Mara z 1711 roku. Artysta wykona wirtuozerski utwór Piotra Czajkowskiego "Wariacje na temat rokokowy na wiolonczelę i orkiestrę op. 33". Tego wieczoru usłyszymy również kompozycje Zygmunta Noskowskiego i Johannesa Brahmsa. Szczecińskich filharmoników poprowadzi maestro Rune Bergmann.

Warto również nadrobić zaległości odwiedzając wystawę fotografii, autorstwa jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy i jazzmanów – Andrzeja Dąbrowskiego. Prace prezentują gwiazdy polskiej i światowej sceny jazzowej. Wystawa dostępna w Galerii Poziom 4.

12 Cellisten der Berliner Philharmoniker – 50-lecie

6 marca w złotej sali Filharmonii jubileusz 50-lecia świętować będzie zespół 12 wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej. Każda orkiestra posiada sekcję wiolonczelistów, jednak nigdzie na świecie taka grupa instrumentów nie tworzy odrębnego zespołu, w dodatku odnoszącego prawdziwie światowe sukcesy. Zespół może występować tylko wtedy, gdy nie koncertuje Orkiestra Filharmonii Berlińskiej i od lat jest rozpoznawalną marką w świecie muzyki klasycznej. Jedyne w swoim rodzaju brzmienie 12 Cellisten der Berliner Philharmoniker często naśladowano, nigdy jednak nie osiągając ich poziomu, pozostają bezkonkurencyjni.

Arandel | project InBach

Dla fanów elektroniki Filharmonia przygotowała kolejny koncert inspirowany utworami Jana Sebastiana Bacha. 12 marca do Lodowego Pałacu zawita francuski producent Arandel. Jego dotychczasowe produkcje znajdują się na pograniczu elektroniki i awangardy. Projekt In Bach, który zaprezentuje w holu Filharmonii, jest jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów na poszerzenie odbioru kompozycji opartej na niezwykłej harmonii stworzonej przez J. S. Bacha.

Black Mental | Spięty

Już 16 marca w Filharmonii zawita Hubert
Spięty Dobaczewski – wokalista, gitarzysta i były lider Lao Che
, który przez lata swojej twórczości dał się poznać jako artysta niezależny, który nie wpisuje się w ramy i szufladki. Po latach współpracy z Lao Che przyszła kolej na album solowy Spiętego o enigmatycznym tytule Black Mental. Inspiracją do jego powstania była refleksja o współczesnym świecie i rządzącymi nim mechanizmami, opartymi na manipulacji jednostkami oraz społeczeństwami, ucieczce od wolności i zbiorowej nieświadomości. Koncert odbywa się w ramach cyklu Energico.

SIKORA | NONO

27 marca w sali symfonicznej zabrzmią kompozycje przedstawicieli muzycznej awangardy: Elżbiety Sikory – pionierki polskiej muzyki elektronicznej oraz Luigiego Nono – mistrza dźwięku i ciszy. Elżbieta Sikora w swoim utworze Remember, który usłyszymy tego wieczoru świadomie nawiązuje do słynnej kompozycji L. Nono Quando stanno morendo. Diario polacco nr 2 stworzonej w 1982 r. na cześć Polaków stawiających opór reżimowej władzy. Na scenie Filharmonii zobaczymy między innymi zespół wokalny Les Metabolesi, który elektronicznie wzmocni grupa SWR Experimentalstudio.

Bilety na wszystkie marcowe wydarzenia dostępne są w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej filharmonia.szczecin.pl

Lipiec 2022
01LIPpt, 15:00
DZIŚ02 LIPsb, 12:00