FESTIVO

60-lecie Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

AKTUALNOŚCI | 21-10-2014
W trakcie długiej historii chóru w jego szeregach znalazło się przeszło 3,5 tysiąca osób. Zespół występował w ponad 80 krajach na 4 kontynentach. W czwartek 23 października w gmachu Filharmonii rozpocznie się jubileusz 60-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Koncertom towarzyszy jubileuszowa wystawa na IV piętrze budynku Filharmonii.

Wystawa jubileuszowa

W przestrzeni wystawowej Filharmonii otwarta zostanie okolicznościowa wystawa, dzięki której będzie można zapoznać się z historią chóru i wieloma aspektami jego pracy. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 października o godz. 17. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe podczas wydarzeń odbywających się w Filharmonii.

Historia chóru

W listopadzie 1952 roku dwudziestojednoletni ówcześnie student Politechniki Szczecińskiej postanowił założyć chór. Jan Szyrocki – bo o nim mowa – późniejszy profesor, dyrygent i inicjator niezliczonych wydarzeń i festiwali muzycznych prowadził swój zespół przez ponad pięćdziesiąt lat, co stanowi swoisty ewenement. CHAPS – najpierw jako Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, a dziś Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (CHAPS ZUT) pięciokrotnie zapraszany był do USA. Oklaskiwano go w Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile, Indiach, Tajlandii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, na Filipinach i na Kubie oraz w wielu krajach europejskich. W szerokim repertuarze zespołu znajduje się muzyka różnych epok i stylów, zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. CHAPS zapraszany jest często do prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, takich jak: K. Penderecki, R. Twardowski, J. W. Hawel, A. Koszewski, M. Jasiński. W tym roku chór został wyróżniony prestiżowym tytułem Ambasadora Szczecina.
Kwiecień 2021
04KWInd, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINbezpłatna premiera online
05KWIpn, 19:00