ILYO zagra po raz czwarty

AKTUALNOŚCI | 08-09-2016
Warsztaty dla muzyków, muzyczny happening międzypokoleniowy oraz dwa koncerty – jeden w Międzyzdrojach, drugi w Szczecinie. To atrakcje, które czekają na nas w przyszłym tygodniu. Startuje czwarta edycja ILYO - International Lutosławski Youth Orchestra, czyli Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Lutosławskiego.
Projekt warsztatów orkiestrowych skierowany jest do młodych muzyków z całej Europy. Jego celem jest ukazanie twórczości wybitnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego w szerszym kontekście kulturowym i społecznym oraz promocja i upowszechnianie muzyki współczesnej. ILYO jest projektem, który daje młodym twórcom z całej Europy możliwość poznania specyfiki polskiej muzyki współczesnej.

Uczestnicy projektu spotkają się 12 września 2016 r. w Szczecinie, na warsztatach i próbach orkiestrowych. Zajęcia poprowadzą wybitni muzycy i pedagodzy: Jakub Haufa, Adam Wagner, Katarzyna Budnik-Gałązka, Andrzej Bauer, Guntis Kuzma, Nicholas Thompson, Miłosz Pękala, Zygmunt Krauze i Michał Moc. Orkiestrę ILYO poprowadzi, jak co roku, Ewa Strusińska.

Za każdym razem członkowie International Lutosławski Youth Orchestra nie tylko sami odkrywają twórczość patrona orkiestry, ale też przybliżają ją szczecińskiej publiczności. Tegoroczna akcja edukacyjna w ramach ILYO to spotkanie międzypokoleniowe – dla uczniów szkół podstawowych, dla ich dziadków, ale także dla tych wszystkich, którzy chcą się dzięki muzyce przenieść do dziecięcego świata. Muzykom International Lutosławski Youth Orchestra na scenie sali kameralnej towarzyszyć będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie oraz szczeciński zespół wokalny Harmonic Solution. Wspólnie zaprezentują „Piosenki dziecinne” Witolda Lutosławskiego, skomponowane do słów Juliana Tuwima. Happening muzyczny odbędzie się 14 września o godzinie 17:00 w sali kameralnej. Bezpłatne wejściówki rozeszły się w ciągu 1 dnia.

Specjalnie dla International Lutosławski Youth Orchestra 2016 wybitny polski kompozytor Zygmunt Krauze przygotował nowe dzieło – „Interludia do Bukolików”. Jego prawykonanie nastąpi w trakcie koncertu finałowego. Kompozycja inspirowana jest utworem Witolda Lutosławskiego „Bukoliki – autorskie opracowanie na altówkę i wiolonczelę”. W programie koncertu finałowego znajdą się także inne utwory wybitnego polskiego kompozytora: „Partita – opracowanie autorskie na skrzypce i orkiestrę z fortepianem obligato”, „Interludium na orkiestrę” oraz „Łańcuch II. Dialog na skrzypce i orkiestrę". Kompozycje tworzące program koncertu są ze sobą ściśle powiązane. Zgodnie z koncepcją Witolda Lutosławskiego te trzy utwory stanowią tryptyk, w którym „Interludium” zostało skomponowane, aby podczas jednego wieczoru można było bez przeszkód wykonać zarówno „Łańcuch”, jak i „Partitę”.

International Lutosławski Youth Orchestra po raz pierwszy wystąpi przed publicznością poza Szczecinem. Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach ugości muzyków ILYO W Piątek 16 września o godzinie 18:00. Finałowy koncert odbędzie się na Sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie w sobotę o 19:00. Wstęp na koncert w Międzyzdrojach jest bezpłatny, bilety na występ finałowy można kupić w kasie Filharmonii.

Przyjdź na koncert ILYO
07-09-2016 13:47
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online