"Sacrum non Profanum" ponownie w złotej sali Filharmonii

AKTUALNOŚCI | 02-08-2017
Festiwal „Sacrum non Profanum” ponownie zagości w złotej sali symfonicznej naszej Filharmonii. Tym razem na melomanów czeka koncert „Hommage À Andrzej Panufnik” 18 sierpnia o godz. 19.00. Ze sceny usłyszymy pianistę Sławomira Wilka oraz muzyków Orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutami Volodymyra Syvokhipa oraz Bohdana Boguszewskiego. W programie koncertu znajdują się 4 utwory: Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, Ballada symfoniczna „Grażyna” op. 58 Borysa Lyatoshynskyego oraz Koncert karpacki (1972) Myroslav Skoryk.
Historia Orkiestry Filharmonii Lwowskiej sięga pierwszych dekad XIX wieku i muzycznej działalności we Lwowie najmłodszego syna Wolfganga Amadeusza Mozarta – Franza Ksawerego, organizatora życia muzycznego i założyciela Towarzystwa św. Cecylii, w ramach którego rozpoczęła swoją działalność symfoniczna orkiestra. Na początku XX wieku zespół działała w ramach Towarzystwa Filharmonicznego, zainicjowanego przez Ludwika Hellera, ówczesnego dyrektora Lwowskiej Opery. W tym czasie występowali z nią słynni dyrygenci – Jerzy Kołaczkowski, Kazimierz Wiłkomirski i Grzegorz Fitelberg, a także muzycy tej miary, co Gustav Mahler, Richard Strauss, Ruggero Leoncavallo czy Béla Bartók, który wykonał we Lwowie swój II Koncert fortepianowy. Po drugiej wojnie światowej z własnymi koncertami autorskimi występowali z orkiestrą znakomici kompozytorzy, wśród nich Dymitr Szostakowicz, Aram Chaczaturian i Dmitrij Kabalewski, światowej sławy dyrygenci Kiriłł Kondraszyn, Gennadij Rożdestwienski, a także genialni wirtuozi ‒ Dawid Ojstrach, Światosław Richter i Mścisław Rostropowicz. Podczas licznych tournée po świecie, m.in. po Austrii, Chinach, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech, orkiestra przybliża słuchaczom bogatą spuściznę muzyki ukraińskiej. Za nagranie płytowe Franz Xaver Mozart Klavierkonzerte otrzymała nagrodę Radio Swiss Classic. W jej dorobku znajduje się ponad 20 nagrań płytowych, a także koncerty transmitowane przez szwedzkie, szwajcarskie i niemieckie stacje telewizyjne. Koncertując z orkiestrą, podczas wspólnego występu spotkali się dwaj mistrzowie współczesnej sztuki muzycznej ‒ Krzysztof Penderecki i Myroslaw Skoryk.

Dyrygent i muzykolog Volodymyr Syvochip jest absolwentem wydziału historii i teorii muzyki Konserwatorium Lwowskiego. Uzyskał także doktorat z filozofii. Od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Filharmonii Lwowskiej. Jego niezapomniane interpretacje monumentalnych utworów światowej klasyki, jak Pasja według św. Jana, Magnificat, Wielka msza J.S. Bacha, Introducione e Gloria, Magnificat A. Vivaldiego, Berlińska msza, Credo, Adam’s Lament Arvo Pärta, Msza I. Strawińskiego, Harmonie Messe, Siedem słów oraz Stworzenie świata J. Haydna, Ein Deutsches Requiem J. Brahmsa, Requiem W.A. Mozarta, G. Verdiego i A. Schnittkego Carmina Burana C. Orffa były gorąco przyjmowane przez melomanów w całej Europie. Z chórem „Gloria”, z którym pracuje od 1999 roku, nagrywał dla Narodowej i Lwowskiej Radia i Telewizji. Jako pierwszy zarejestrował na CD operę „Alkid” Bortnianskiego i Koncert religijny „Panachydy” Skoryka. W dorobku ma również płyty kompaktowe z muzyką religijną Łysenki oraz ukraińskimi kolędami „Lux Aeterna”. Za aktywną działalność artystyczną i muzyczno-społeczną nagrodzono go m.in. obwodową nagrodą im. S. Ludkiewicza, państwową nagrodą im. M. Łysenki, nadano mu honorowy tytuł Zasłużony Działacz Sztuki Ukrainy. Otrzymał także Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Sławomir Wilk jest absolwentem szczecińskich szkół muzycznych I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa prof. Waldemara Wojtala). W 2009 r. ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe w Royal Irish Academy of Music w Dublinie. Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (1999), IV nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001), a także III nagrody na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002). Jest również ćwierćfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2004) oraz półfinalistą międzynarodowych konkursów: Chopinowskiego w Warszawie (2005), w Hamamatsu (2006) oraz w Dublinie (2009). W 2005 r. został laureatem Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Ma w swoim dorobku liczne nagrania solowe dla radia i telewizji. Wraz z Bartłomiejem Niziołem nagrał płytę dla wytwórni DUX z „Koncertem podwójnym” Mendelssohna. Występował z recitalami w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii oraz Afryce. Obecnie jest wykładowcą gdańskiej Akademii Muzycznej oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Koncert odbywa się w ramach Festiwalu „Sacrum non profanum”. Organizatorem Festiwalu jest Pomorskie Stowarzyszenie „Academia”.

Współorganizatorem koncertu jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” od roku 2012 odbywa się pod hasłem „Muzyka naszych czasów”. Do tej pory przybliżył melomanom dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. W programie utwory muzyki współczesnej przeplatane z należącymi do kanonu światowej klasyki dziełami minionych epok. Interpretowali je znani oraz cenieni artyści, a także debiutujący, zdolni i dobrze zapowiadający się muzycy.
Czerwiec 2019
01CZEsb, 09:00
Raniutto - Legatowarsztatydla dzieci do 2. roku życia
01CZEsb, 10:30