Schubert Północy w Filharmonii

AKTUALNOŚCI | 29-09-2017
Koncert „Szczecin | Carl Loewe” to doskonała okazja, aby przypomnieć mieszkańcom Szczecina o niemieckim kompozytorze ballad, którego serce spoczywa w Katedrze św. Jakuba. Partytura do Koncertu fortepianowego nr 2 A-dur tego „Schuberta północnych Niemiec” została wypożyczona z filharmonii w północnofrancuskim Metz. Solistką w koncercie 6 października będzie Mari Kodama, japońska wirtuozka fortepianu.
Szóstego października w złotej sali symfonicznej Filharmonii zabrzmi zdecydowanie zbyt rzadko wykonywana twórczość wieloletniego dyrektora muzycznego Szczecina - Carla Loewe. Jego serce, odnalezione podczas prac remontowych w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba, spoczywa w filarze tuż przy majestatycznych organach. Po przeszło 180 latach od swojej światowej premiery w Berlinie dzieło zabrzmi w wykonaniu Mari Kodamy oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

Spuścizna kompozytorska Loewego zawiera 400 ballad i pieśni, 17 oratoriów, 6 oper, 2 symfonie, a także sonaty, kantaty, utwory kameralne, utwory na fortepian i kompozycje wokalne. Te ostatnie zresztą przyniosły mu największe uznanie. Umiejętności kompozytorskie Carla Loewe są niezaprzeczalnie wyjątkowe, a ich obraz najlepiej oddają ballady wokalne - o przepięknej liryce i obrazowym akompaniamencie. Już jego pierwsze ballady "Edward" (1818) i "Król Erl" (wg Goethego, 1818) ujawniły jego mistrzostwo. Do jego najbardziej udanych dzieł zalicza się "Henryk Ptasznik, "Tom Wierszokleta" i "Książę Eugen".

Carl Loewe urodził się w Löbejün jako dwunaste dziecko tamtejszego kantora. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec, następnie kształcił się w Halle jako instrumentalista i doskonały śpiewak tenorowy. W 1817 roku rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle, a w 1820 otrzymał posadę organisty i kantora w kościele św. Jakuba w Szczecinie. Jednocześnie został nauczycielem muzyki, greki, historii i biologii w szczecińskim gimnazjum. Od 1821 roku został miejskim dyrektorem muzycznym Szczecina - funkcję tę pełnił prawie przez pół wieku do 1866 roku.

Carl Loewe był kompozytorem, który niezwykłą atencję przykładał do wirtuozerii komponowanych przez siebie dzieł. Tym samym jego drugi koncert fortepianowy w tonacji A-dur można określi jako pianistyczny diament o najwyższej klasy szlifie ułożony na utkanej z jedwabiu orkiestracji.

Mari Kodama to pianistka urodzona w Osace. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat. Jej rodzina przeprowadziła się do Europy, gdy Kodama miała 6 lat. Już jako nastoletnia pianistka zaczęła zbierać laury na prestiżowych konkursach pianistycznych. Krytycy podkreślają wyjątkową barwę tonu, jaki wydobywa z fortepianu oraz niezwykłe umiejętności techniczne. Występowała z najlepszymi orkiestrami na świecie - Berlin Philharmonic Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Halle Orchestra, Norddeutsche Rundfunk, Dutch Radio Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, NHK Symphony Orchestra Tokyo.

Koncert „Szczecin | Carl Loewe” rozpocznie się w piątek, 6 października o godz. 19.

01CZEwt, 11:00
05CZEsb, 11:00
05CZEsb, 19:00
BRILLANTE | LiveFilharmoniaKrzysztof Herdzin & Motion Triokoncert z publicznością / płatna transmisja online