Arvo Pärt, estoński kompozytor, bohaterem nowej wystawy

AKTUALNOŚCI | 08-11-2017
Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów estońskich Arvo Pärtowi, który odbędzie się już w najbliższy wtorek (14 listopada) o godzinie 17.00 w Galerii przy Cerkwi. Wstęp wolny!
Ekspozycja to kilkanaście plansz tematycznych przybliżających różne etapy życia i twórczości kompozytora.

Arvo Pärt, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej urodził się 11 września 1935 r. w Paide. Jest twórcą stylu tintinnabuli (łac. dzwonek), którego nazwa pochodzi od podobieństwa muzyki do grających dzwonków – jednoczącego harmonię, kontrapunkt i formę muzyki w niepodzielny organizm. Twórczość artysty, znana i ceniona na całym świecie, określana jest mianem duchowego minimalizmu. Nawiązuje do hezychii (z gr. uciszenie), praktyk medytacyjno-ascetycznych mnichów ze świętej góry Atos. Jak mówi sam kompozytor, muzyka ta ma więcej wspólnego z wielowiekową tradycją chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej niż z twórczością minimalistów amerykańskich, takich jak Steve Reich. Najprostsze formy muzyczne i skromne instrumentarium tworzą muzykę pełną pokory, a zarazem czystą i szlachetną.
Z powodu politycznych prześladowań, Arvo Pärt musiał emigrować z Estonii na Zachód, osiadł wraz z żoną i dwoma synami najpierw w Wiedniu, potem w Berlinie. Po uzyskaniu przez Estonię niepodległości w 1991 r., Pärt odnowił kontakty z rodzinnym krajem. Od 2011 r. mieszka znów w Estonii, gdzie w Laulasmma niedaleko Tallina ustanowił Arvo Pärt Centre.
Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05LIPnd, 19:00