PIOUN - Nuty odzyskane

AKTUALNOŚCI | 24-11-2017
Historia Szczecina i całego regionu Zachodniego Pomorza jest skomplikowana. Zawierucha wojenna spowodowała duże ruchy ludności - tutaj każda rodzina ma swoją historię i przybyła „skądś”. Przez to trudno jest mówić o dziedzictwie kulturowym sięgającym pokoleń. A gdyby tę mieszaninę kultur, temperamentów i przyzwyczajeń, przybyłą tutaj po wojnie, połączyć w jedną całość? Tego podejmie się zespół PIOUN – 5 grudnia o godzinie 19.00. Bilety w cenie 35-25 zł dostępne w kasie i przez internet.
Formacja PIOUN powstała z inicjatywy Mateusza Czarnowskiego. Od początku poszukuje tożsamości kulturowej Szczecina i całego Pomorza Zachodniego. Muzycy starają się odpowiedzieć na pytanie: kto, skąd i jaką muzykę ze sobą przywiózł. Wszystko po to, aby przedstawić muzykę zachodniopomorską jako przykładu żywotnego folkloru.

Ideą projektu jest stworzenie nowych muzycznych przestrzeni osadzonych w muzyce elektronicznej (komputer), a także wykonywanej na instrumentach tradycyjnych (fortepian, akordeon, kontrabas, skrzypce) i wykorzystanie do tego archiwalnych nagrań dokonanych podczas badań terenowych przez etnografów i etnomuzykologów.

To spojrzenie na muzykę tradycyjną jako punkt wyjścia do kreowania nowych interpretacji za pomocą współczesnych środków wyrazu. To, co łączy nowe ze starym, to skrzypce, które z założenia skupione są na tradycyjnych technikach wykonawczych. Wszystkie przedstawione założenia stały się przyczynkiem do stworzenia programu pt. „Nuty odzyskane”.

Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05LIPnd, 19:00