Wystawa Gero Hellmutha "Hiob"

AKTUALNOŚCI | 01-03-2018
Pogranicza to obszary, na których ścierają się różne, często odmienne, kultury. Szczecin - stolica historycznej prowincji Pomorze (podzieloną dziś pomiędzy Polskę i Niemcy) będzie miała zaszczyt gościć niezwykłą wystawę Gero Hellmutha „Hiob”. Tym razem w galerii Poziom 4 prezentowane będzie nietypowe połączenie obrazów niemieckiego artysty z muzyką polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. Zapraszamy Państwa na wernisaż, który odbędzie się już 14 marca o godz. 18:00. "Zbliżyć się ku sobie nawzajem" – to główna idea projektu.
Między Polską – ojczyzną kompozytora – i Niemcami zrodziło się na nowo, po katastrofie straszliwej wojny, wzajemne zaufanie. Było to możliwe dzięki wytrwałemu zaangażowaniu w ten proces obu stron. Projekt stawia sobie za cel poszerzenie i utrwalenie tego zaufania poprzez działania artystyczne. Wspólna praca prowadzi ku przyszłości, jaką jest egzystująca w pokoju Europa.

Gero Hellmuth, niemiecki artysta wizualny, prezentuje po raz pierwszy w Polsce swój cykl o Hiobie, składający się z obrazów i żelaznych płaskorzeźb. Ponadto pokazuje prace z cyklu „Dzieci wojny” (Kriegskinder, 2017), których tematem jest cierpienie dzieci wywołane przez przemoc toczonych na świecie wojen. Dzieła te ukazują brutalność sił destrukcji wynikającą z podeptania praw człowieka – praw, których owe dzieci mogą i muszą się domagać. Zarazem obrazy te kryją w sobie ową małą iskrę nadziei, którą żywił biblijny Hiob – doświadczony ogromem cierpienia nie porzucił wśród wszystkich nieszczęść wiary w możliwość wyzwolenia. Integralną częścią wystawy będzie koncert na sali kameralnej.

Podczas koncertu usłyszymy utwory Michała Dobrzyńskiego w wykonaniu Karłowicz String Quartet w składzie skrzypce: Elżbieta Fabiszak, skrzypce: Karolina Hyla, altówka: Magdalena Micke, wiolonczela: Klara Świdrów. Dodatkowo usłyszymy także improwizacje w wykonaniu Ewy Gruszki-Dobrzyńskiej.

Program koncertu:
M. Dobrzyński - I kwartet smyczkowy (2002)
M. Dobrzyński - Elegia II "Dialog?" (2008) na skrzypce i elektronikę
Improwizacje do wybranych dzieł Gero Hellmutha: Hiob I - Prolog, Hiob III - Prüfung, Hiob VII – Erfahrung
M. Dobrzyński - II Kwartet smyczkowy "Orestes" (2013).

Koncert stanowi integralną część wernisażu. Bezpłatne zaproszenia na wernisaż można odbierać od piątku, 2 marca, od godz. 13:00 w kasie Filharmonii.
Sierpień 2021
04SIEśr, 15:00
04SIEśr, 19:00
Galeria Poziom 4.Strategie gestu wernisaż