Wspomnienie o Andrzeju Kurylewiczu

AKTUALNOŚCI | 11-04-2018
Kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Autor muzyki klasycznej: kameralnej i symfonicznej, a także teatralnej, filmowej oraz baletowej. Pionier jazzu w Polsce. Uformowany w tradycji klasycznej i jazzowej, z powodzeniem uprawiał równolegle te dwa rodzaje muzyki. 12 kwietnia obchodzimy 11 rocznicę śmierci Andrzeja Kurylewicza. Jazz w naszej Filharmonii zajmuje szczególne miejsce, dlatego postanowiliśmy uczcić pamięć tego wybitnego muzyka koncertem Kuryle Islands, który odbędzie się 21 kwietnia o godz. 19.00.
Andrzej Kurylewicz gry na fortepianie uczył się od 6 roku życia w Szkole Muzycznej we Lwowie, a po wojnie w Instytucie Muzycznym w Gliwicach i Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie. Później studiował grę na fortepianie w klasie Henryka Sztompki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz kompozycję u Stanisława Wiechowicza. Studiów nie ukończył, ponieważ został usunięty z uczelni za granie muzyki jazzowej. W 1954 grał jako pianista w zespole MM 176, a rok później założył własny kwintet, przekształcony potem w Sekstet Organowy Polskiego Radia w Krakowie. W Pod koniec lat 60 XX w. Andrzej Kurylewicz zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej do filmu "Powrót", w reżyserii Jerzego Passendorfera.

Był jednym z pionierów muzyki jazzowej w Polsce. Swój entuzjazm dla jazzu przypłacił relegowaniem z uczelni w Krakowie, gdzie studiował w latach 1950-54. W tamtym czasie komunistyczne władze uważały jazz za szkodliwy wytwór światowego imperializmu i grania jazzu zakazywały. Kurylewicz jednak nie zrezygnował i korzystając z łagodniejszego kursu politycznego w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, założył Zespół Jazzowy Polskiego Radia w Krakowie. Zainteresowanie łączenia jazzu i współczesnej muzyki klasycznej skłoniło go do założenia kolejnego zespołu - Formacji Muzyki Współczesnej. Andrzej Kurylewicz był cenionym pianistą jazzowym, a także wybitnym jazzowym trębaczem i znakomitym puzonistą. Pod koniec lat siedemdziesiątych zarzucił jazz i poświęcił się niemal wyłącznie komponowaniu muzyki klasycznej.

Jako instrumentalista i dyrygent występował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Kubie. Przez krótki czas kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. W 1969 otworzył wraz z żoną Wandą Warską piwnicę artystyczną, gdzie do tej pory organizowane są koncerty, wieczory poezji i wystawy.

21 kwietnia usłyszymy, oprócz wierszy Gabrieli Kurylewicz (z tomów Rymki i Zaśpiew), szereg mistrzowskich kompozycji Andrzeja Kurylewicza: utwory fortepianowe prostsze i wirtuozowskie, tria fortepianowe (Tango Rubio i El Dancion Sentimental), duet na skrzypce i fortepian (Duetto Lirico) i improwizowane pieśni na fortepian solo. Razem z Gabrielą Kurylewicz wystąpią soliści Piotr Latoszyński – pianista, Jan Antoni Homa – skrzypek i Tomasz Strahl.

01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online