Zagłosuj w plebiscycie - wybierz Miejską Strefę Harmonii

AKTUALNOŚCI | 17-08-2018
Wakacje to idealny czas na aktywności i relaks na świeżym powietrzu, wśród zieleni i w otoczeniu… dobrych dźwięków. Gdzie tego szukać? Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza przypomina - trwa plebiscyt na pierwszą w Szczecinie Miejską Strefę Harmonii. Głosować można do 31 sierpnia.
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie słyszy dobre dźwięki! Celem akcji „Słyszę dobre dźwięki”, drugiej odsłony kampanii "Usłysz dobre dźwięki", jest przede wszystkim uwrażliwienie starszych i młodszych odbiorców na to gdzie, w jaki sposób i jakie dźwięki odbierają. Począwszy od zwrócenia uwagi na natężenie dźwięków w miejscach, w których często przebywamy, przez wybór słuchawek, aż po techniki dostarczania naszym uszom wytchnienia po całym dniu hałasu – wszystkie te elementy wpływają na słuch. Wpływa na niego także przebywanie w specjalnie zaprojektowanych i wypełnionych dobrymi dźwiękami przestrzeniach, tzw. strefach harmonii przeznaczonych do wypoczynku i wyciszenia.

Zanieczyszczenie środowiska hałasem jest prawdziwym problemem niemal wszystkich większych aglomeracji. Długie przebywanie w otoczeniu głośnych i uciążliwych dźwięków negatywnie wpływa na naszą zdolność do koncentracji, powoduje problemy ze snem i znaczne uszkodzenia słuchu, a w przypadku długotrwałego narażenia na wysoki poziom natężenia dźwięków – prowadzi nawet do zaburzeń sercowo-naczyniowych. W połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza znacznie obniża jakość życia mieszkańców miast. O ile o smogu mówimy już głośno, o hałasie i jego skutkach – o ironio, znacznie ciszej.

Filharmonia w Szczecinie wraz z partnerami kampanii „Słyszę dobre dźwięki” szuka więc miejsc, w których można się schronić przed hałasem i zrelaksować w ciszy. Szukamy zielonych przestrzeni, w których można wsłuchać się w odcięte ścianą drzew miasto, rozsiąść się na ławce lub trawie i zapomnieć na chwilę o świecie. Szukamy Miejskich Stref Harmonii!

Na naszą prośbę partner kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, doświadczona firma inżynierska z branży elektroakustycznej pAudio Technologies, dokonała pomiarów średnich poziomów hałasu*, w potencjalnych strefach harmonii. Dla lepszego porównania wyników w poszczególnych lokalizacjach warto przypomnieć, że każde dodatkowe 3 decybele oznaczają podwojenie natężenia dźwięku, odbieranego przez nasze uszy.

Oto nasze propozycje (wraz ze średnimi poziomami hałasu):

1. Staw Brodowski Leq= 48,2 dB(A)

2. Plac Jakuba Wujka Leq= 48,9 dB(A)

3. Jeziorko Słoneczne Leq= 52,8 dB(A)

4. Park im. Stefana Żeromskiego (przy rzeźbie „Fontanna”) Leq= 53,5 dB(A)

5. Plac Tobrucki Leq= 59,8 dB(A)

Pamiętajcie – szukamy miejsc, w których ucho odpoczywa, a akumulatory się ładują.

Weź udział w plebiscycie, wybierz jedną z propozycji, krótko uzasadnij swój wybór i zawalcz o bilet na koncert oraz gadżety Filharmonii. Zdecyduj, które z tych miejsc otrzyma pierwszy w historii Szczecina tytuł Miejskiej Strefy Harmonii!

Formularz ankietowy znajdziecie poniżej, a pełny regulamin plebiscytu dostępny jest TUTAJ.

Więcej na temat kampanii „Słyszę dobre dźwięki” na stronie internetowej usłysz.filharmonia.szczecin.pl

* Ranking został przedstawiony w jednostce dB(A) – czyli po odpowiedniej korekcji wyników, pozwalającej na oddanie poziomów hałasu subiektywnie odczuwanych przez ludzkie ucho. Pomiary zostały wykonane 17 lipca 2018 r. między godziną 9.00 a 12.00 rano, przy lekkich podmuchach wiatru.
Marzec 2021
04MARcz, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineMILO Ensemblebezpłatna premiera online
DZIŚ05 MARpt, 19:00