Wystawa „Wnętrze Miasta” w Filharmonii

AKTUELLES | 23-11-2015
Malarstwo trzech uznanych i cenionych polskich artystów można oglądać na Poziomie 4. szczecińskiej Filharmonii. Wśród eksponowanych prac znajdują się najnowsze i największe obrazy Artura Przebindowskiego z cyklu „Megalopolis”, a także najnowsze architektoniczne pejzaże Anny Reinert oraz obrazy Tomasza Kopcewicza z nowego cyklu „Granica”.
Ideą przewodnią cyklu „Wnętrze Miasta” są urbanistyczne inspiracje w sztuce. „Po raz kolejny Open Gallery zaprosiła do współpracy artystów, którzy w swojej twórczości przetwarzają elementy miejskiego krajobrazu na indywidualny, artystyczny język. "Pokażemy wyjątkowe, intrygujące malarstwo trzech uznanych twórców o znacznym dorobku artystycznym, których najnowsze prace, a wśród nich obrazy o bardzo dużych formatach, nie były do tej pory szerzej prezentowane” – mówi Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery i kuratorka wystawy.

Jak zauważa Jakub Wydrzyński, kulturoznawca i krytyk sztuki, w wielu pracach, które są prezentowane w szczecińskiej filharmonii, refleksja nad ideą miasta staje się poszukiwaniem form pierwotnych i organicznych w architekturze i wielkich zurbanizowanych czy industrialnych przestrzeniach. Obrazy Artura Przebindowskiego oddają koronkową strukturę przeludnionych dzielnic mieszkalnych. Malowane z ptasiej perspektywy skupiska domów przypominają skomplikowane tkanki roślinne obserwowane pod soczewką mikroskopu. W malarstwie Anny Reinert widać zaś modernistyczną fascynację współczesną architekturą wielkomiejską. Konstrukcje ze szkła i stali w mocno zrytmizowanych kompozycjach Reinert kontrastują z delikatnymi konturami budowli, odbijających się w szklanych ścianach wieżowców. U Kopcewicza widać inspirację kubizmem. Jego geometryczne wariacje na temat struktur przestrzennych dobrze oddają tendencje panujące w najnowszej architekturze. „Wszyscy zaproszeni do wystawy artyści uwrażliwiają nas na potencjał estetyczny wielkich aglomeracji i odkrywają sposób, w jaki sztuka współczesna może oddziaływać na jakość naszego życia” – wskazuje Jakub Wydrzyński.

Wystawę można oglądać do 13 grudnia w każdą środę w godz. 13.00-18.00 (bilety w cenie 3 zł), a także w trakcie trwania każdego koncertu organizowanego przez Filharmonię.

Weekend w Filharmonii
20-11-2015 18:41
Festiwal Diffusion_Art
06-11-2015 13:41