TICKETS

Großer Konzertsaal
ARTISTEN
  • Dzijan Emin - dyrygent
Derrick May – ikona i prekursor gatunku detroit techno. Twórca pionierskich dzieł muzyki elektronicznej, które zyskały już miano klasycznych. W złotej sali w Filharmonii w Szczecinie towarzyszyć mu będzie Orkiestra symfoniczna, a koncert poprowadzi Dzijan Emin, multiinstrumentalista, producent i kompozytor, który ma na swoim koncie współpracę m.in. z duetami Air i Daft Punk.

Mija 30 lat od czasu, kiedy dźwięki techno rozprzestrzeniły się poza ściany nocnych klubów w Detroit. Ten styl muzyczny zmienił brzmienie i formę muzyki popularnej na całym świecie. Najszybciej zyskał popularność w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

Derrick May razem z Juanem Atkinsem i Kevinem Saundersonem tworzyli tzw. Belleville Three (trio z Belleville) i grali pod nazwą Deep Space Soundworks. Jako nastolatkowie inspirowali się dźwiękami elektronicznymi napływającymi z Europy oraz afroamerykańską muzyką taneczną. Ważną postacią był dla nich The Electrifying Mojo – niezwykle ważna dla życia muzycznego w Detroit osobowość radiowa – który prezentował twórczość m.in. Jamesa Browna, Prince’a, Gary’ego Numana, Kraftwerk i The B52.

O twórczości swojej i swoich przyjaciół Derrick May kiedyś powiedział: „Techno jest jak George Clinton i Kraftwerk unieruchomieni w zamkniętej windzie z sekwencerem do towarzystwa”. I faktycznie – twórcy techno do europejskiego electropopu dodali przestrzeń oraz inspirację afrofuturyzmem. Twórczość Derricka Maya łączy beat techno z dźwiękami elektro, samplami instrumentów smyczkowych oraz ciepłym brzmieniem house’u.

Pomysł na stworzenie projektu orkiestrowego w oparciu o twórczość Derricka Maya pojawił się w 2013 roku, kiedy macedoński producent Ognen Uzunovski poprosił Dzijana Emina o reinterpretację i orkiestrację utworów legendy muzyki techno. Emin o muzyce Maya powiedział: „U podstaw tanecznej muzyki elektronicznej leży powtórzenie – niektórzy powiedzieliby, że minimalizm – a dobrą rzeczą w muzyce Derricka jest to, że obok beatów i rytmicznej faktury są także melodie”. Pierwszy koncert z nowymi aranżacjami zabrzmiał w 2015 roku w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Macedońskiej. Materiał był prezentowany także w wykonaniu orkiestr m.in. z Belgii, Francji i Stanów Zjednoczonych.
DETAILS
Lab 9: Derrick May and The Orchestra