akcja społeczna Usłysz Dobre Dźwięki
Chwila wytchnienia podczas przerw – strefy harmonii w szkołach
NEWS | 02-10-2017
Tuż przed wakacjami Filharmonia w Szczecinie ogłosiła konkurs strefy harmonii – specjalne miejsca w szkole, gdzie uczniowie mogą w ciszy i spokoju odpocząć od trudów zajęć. Zbieranie pomysłów i projektów trwało ponad trzy miesiące. W zeszłym tygodniu jury wyłoniło zwycięzców - najlepsze pomysły przyszły do nas z Recza, Stargardu i Karlina
Szkolne strefy harmonii to miejsca, w których uczniowie mogą odpocząć w czasie przerwy, zjeść w spokoju drugie śniadanie, posłuchać dobrych dźwięków, ale przede wszystkim - uciec od wszechobecnego w szkole hałasu.

W ramach naszej akcji Usłysz Dobre Dźwięki, obok szerokich działań promocyjnych, postanowiliśmy pokazać w jaki sposób, już od najmłodszych lat, możemy chronić nasz słuch przed codziennym hałasem. Doskonałym przykładem na to jest strefa harmonii w szkołach - jednym z jej pomysłodawców jest od lat współpracujący z Filharmonią Paweł Kornicz, nauczyciel muzyki w SP nr 35 w Szczecinie. Korzystając z cennych doświadczeń strefy harmonii w tej szkole, postanowiliśmy ogłosić konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjów, w ramach którego prosiliśmy o zaprezentowanie własnego pomysłu na taką strefę – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Spośród dwunastu zgłoszeń z całego województwa komisja konkursowa w składzie: Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii w Szczecinie), Mikołaj Jarosz (firma ECOPHON, partner kampanii "Słyszę dobre dźwięki" i konkursu na szkolne strefy harmonii) oraz Paweł Kornicz, wybrała trzech laureatów konkursu na szkolne strefy harmonii:

I miejsce: Zespół Szkół w Reczu za strefę harmonii przy „Klubie MO czyli Melomana Osłuchanego” (opiekun: Grzegorz Jurkiewicz)
II miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących – Gimnazjum Integracyjne w Stargardzie za „Cichotekę” (opiekun: Marzena Pardel)
III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty w Karlinie za „Strefę ciszy” (opiekun: Agnieszka Suchecka)

Serdecznie gratulujemy laureatom! Już w listopadzie spotkamy się z nimi w wyjątkowym gmachu Filharmonii, by oficjalnie zaprezentować zwycięskie strefy oraz wręczyć nagrody - sprzęt i wydawnictwa muzyczne ufundowane przez Filharmonię oraz – dla laureata I miejsca – wsparcie materiałowe w wyciszaniu strefy, które zapewnią partnerzy konkursu, firma ECOPHON i Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”. Zwycięzca konkursu, Zespół Szkół w Reczu, otrzyma także tytuł partnera kampanii „Słyszę dobre dźwięki”.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim szkołom, które postanowiły zmierzyć się z problemem zbyt wielu decybeli na przerwach lekcyjnych i oczywiście przede wszystkim tym, które postanowiły wziąć udział w konkursie pragnąc ulepszyć szkolną przestrzeń. Cenne jest to, że we wszystkich prawie szkołach to dzieci i młodzież są twórcami i gospodarzami Stref - dodaje dyrektor Serwa.

Konkurs na szkolne strefy harmonii jest częścią kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, którą Filharmonia w Szczecinie realizuje od 2016 roku. Warto śledzić stronę internetową kampanii (uslysz.filharmonia.szczecin.pl), gdzie pojawiać się będą informacje o kolejnych konkursach i działaniach skierowanych do uczniów i nauczycieli, a także dyrektorów szkół.

ORGANIZATOR KAMPANII: Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
SPONSOR KAMPANII: Pomerania Brokers Sp. z o.o.
MECENAS: Gmina Miasto Szczecin
PARTNERZY KAMPANII: Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, ECOPHPON, Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”
PATRONAT HONOROWY NAD KAMPANIĄ I KONKURSEM: Izba Architektów RP
23AUGth, 15:00