Europejska Noc Muzeów

Pokaz filmu „Photon" w ramach Europejskiej Nocy Muzeów

AKTUALNOŚCI | 07-05-2019
Jak powstaje materia? Co wiemy o życiu i ewolucji? Czy czeka nas koniec świata? W ramach 14. Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć wyjątkowy film, który stara się odpowiedzieć na te pytania. „Photon" Normana Leto już 18 maja w Filharmonii w Szczecinie. Wstęp na pokaz filmowy jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Film „Photon" jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

W dużym uproszczeniu, „Photon" jest opowieścią o zjawisku życia - mówi o filmie jego twórca Norman Leto. Jeden z powodów, dla którego zrobiłem ten film, to zwyczajna ciekawość co dzieje się w moim ciele, w jego komórkach. Niby każdy przeciętny zjadacz chleba coś o tym wie, coś widział w reklamie środków przeciwbólowych albo kremu do skóry. Chciałem zapełnić ten dotychczasowy brak. Nie było do tej pory filmów które przekonująco pokazywały takie zdarzenia w skali molekularnej. Zwłaszcza filmów kinowych.

Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora - na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. Główną inspiracją dla jego postaci były dla mnie archiwalne, niezwykłe wykłady fizyka - noblisty Richarda Feynman'a oraz polskiego psychiatry Antoniego Kępińskiego - ludzi, którzy potrafili opowiadać o najtrudniejszych sprawach w sposób przystępny - mówi Norman Leto.

W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli.

W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii, gdzie internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości

Pokaz filmu „Photon" odbędzie się 18 maja w ramach 14. Europejskiej Nocy Muzeów. Pokaz rozpocznie się o godzinie 22:30. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Marzec 2021
04MARcz, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineMILO Ensemblebezpłatna premiera online
05MARpt, 19:00