V urodziny nowej Filharmonii

Zobacz jak budowano nową Filharmonię

AKTUALNOŚCI | 30-08-2019
Z okazji zbliżających się piątych urodzin nowej Filharmonii przypominamy wyjątkowe wydawnictwo - album 4.dimensionHarmony ze zdjęciami Radka Kurzaja dokumentującymi budowę naszej siedziby. Kolekcjonerskie wydawnictwo można kupić w naszym sklepie w specjalnej cenie 99 zł.

Historyczne miejsce i nowoczesny budynek

Pomysł zbudowania nowej siedziby Filharmonii w miejscu nieistniejącego już Domu Koncertowego (Konzerthaus) zrodził się w 2004 roku. Filharmonicy potrzebowali większej i nowocześniejszej przestrzeni, bowiem instytucja „wyrosła” z ówcześnie zajmowanego skrzydła Urzędu Miasta. Szczecinianie natomiast widzieli w powstaniu sali koncertowej u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki symboliczne nawiązanie do muzycznej historii miasta. Trzy lata później ogłoszono konkurs na koncepcję nowej filharmonii. Spośród propozycji czterdziestu czterech pracowni z całego świata jury wybrało projekt opracowany przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony. Architekci dołożyli starań, by uwzględnić kontekst, w którym osadzony miał być projekt. Budowla wyróżnia się odwagą i lekkością, lecz jednocześnie tworzy spójną linią z neogotycką zabudową otoczenia.

Wnętrze filharmonii to ponad 12 000 metrów kwadratowych przestrzeni, rozłożonej na czterech kondygnacjach, w której znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia, obszerne foyer oraz garderoby dla artystów, magazyn instrumentów i biura.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby odbyło się wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2014/2015, czyli 5 września 2014 r. Już za niecały tydzień będziemy świętować symboliczne piąte urodziny nowej Filharmonii, a dziś zapraszamy do zerknięcia w przeszłość i obejrzenia filmu ukazującego początki (prawdziwe początki, bo budowę) naszego pięknego budynku.

4.dimensionHarmony

Powstała także wyjątkowa, kolekcjonerska dokumentacja budowy nowej Filharmonii - album z fotografiami Radka Kurzaja. Głównym elementem publikacji Filharmonii są unikatowe zdjęcia, na których szczeciński fotograf, w okolicznościach wszystkich możliwych niedogodności związanych z placem budowy, przez trzy lata uwieczniał proces powstawania nowej siedziby Filharmonii. Zdjęcia rozłożone na stu sześćdziesięciu stronach, uzupełnione są wypowiedziami architektów, muzyków, melomanów i użytkowników budynku, którym przyszło często bywać w „lodowej górze” przy ul. Małopolskiej w Szczecinie. Album opatrzony jest również tekstem krytycznym Ewy P. Porębskiej, redaktora naczelnego miesięcznika „Architektura-murator”.

Dla wszystkich fanów i entuzjastów nowej Filharmonii mamy także urodzinową promocję. W naszym sklepie stacjonarnym oraz sklepie internetowym można ten wyjątkowy album kupić w specjalnej cenie 99 zł.

Zapraszamy do Filharmonii na urodzinowe świętowanie już 5 września (szczegóły TUTAJ) i we wszystkie kolejne dni w nowym sezonie artystycznym.

Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05LIPnd, 19:00