ESPRESSIVO

Wielozadaniowy jazz

AKTUALNOŚCI | 25-11-2019
Materiał z drugiej autorskiej płyty „Multitasking” Kuby Więcka nagranej z Michałem Barańskim oraz Łukaszem Żytą usłyszymy podczas grudniowej odsłony cyklu Espressivo. Jak bardzo wielozadaniowi są muzycy i ich twórczość? Przekonamy się już 2 grudnia o godzinie 19:00. Bilety w cenie 25/35 zł dostępne na filharmonia.szczecin.pl.
Kuba Więcek – według czytelników Jazz Forum w 2018 roku – trzeci najlepszy muzyk w kategorii saksofon altowy, tuż po Henryku Miśkiewiczu i Macieju Obarze. W 2017 roku otrzymał nagrodę Mateusza Trójki za „wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy”. W 2018 debiutancka płyta „Another Raindrop” przyniosła nagrodę Fryderyk w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Nagrana wraz z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą ukazała się nakładem Polskich Nagrań „Muza” w serii „Polish Jazz”. W ten sposób Kuba Więcek stał się pierwszym od 28 lat i jednocześnie najmłodszym debiutantem w historii tej serii.

Zaprosiłem Michała Barańskiego, żeby zagrał na kontrabasie i Łukasza Żytę na perkusję; słyszałem ich wcześniej na różnych koncertach, bardzo chciałem mieć taki zespół - mówi Więcek. Dla mnie, jako kompozytora i to dość despotycznego, była to wymarzona sytuacja bo miałem w zespole muzyków, którzy są w stanie zagrać wszystko, co tylko przyjdzie mi do głowy
- dodaje.

Kuba Więcek kształcił się w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatorium, skąd wyniósł m.in. przekonanie o potrzebie inspirowania się wieloma stylami i gatunkami muzyki. Więcek sięga po elektronikę, muzykę klasyczną, folk, rock, hip-hop, a obok albumów Coltrane'a i Parkera na jego półkach znajdują się także nagrania Steve'a Reicha i Toma Waitsa. W rozmowie z Piotrem Jagielskim dla Onetu tak mówi o swoich inspiracjach: Przez te kilka lat kiedy graliśmy ze sobą, mogłem poznać Michała i Łukasza nieco lepiej, co przyczyniło się, że mogłem napisać muzykę z bardziej konkretnym wykorzystaniem ich osobowości. Np. kiedy dowiedziałem się, że Michała interesuje technika Konnakol (hinduska technika imitująca za pomocą głosu dźwięki tabli) odrazu wpadłem na pomysł, żeby napisać utwór, oparty na niej, gdzie Michał będzie miał okazję jej użyć, a że wszyscy lubimy hinduskie jedzenie, nazwałem ten utwór Jazz Masala.

Bilety w cenie 25/35 zł na koncert Kuba Więcek Trio 2 grudnia o godzinie 19:00 można kupić w kasie lub na filharmonia.szczecin.pl.

Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00