Walewska i Karłowicz - najnowsza płyta już wkrótce

AKTUALNOŚCI | 22-05-2020
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie nagrała kolejną płytę z dziełami Mieczysława Karłowicza. Nagrania miały miejsce w kwietniu ubiegłego roku, a całość zwieńczył wtedy premierowy koncert w złotej sali. Nowa płyta „Mieczysław Karłowicz - Pieśni" jest już gotowa i niebawem ujrzy światło dzienne. Oprócz Orkiestry usłyszymy na niej diwę i niekwestionowaną damę scen operowych - Małgorzatę Walewską.

Nagrania kolejnej płyty

Kontynuując upamiętnianie Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z Dyrektorem Artystycznym Rune Bergmannem rozpoczęła prace nad kolejną odsłoną dzieł kompozytora. Będzie to płyta prezentująca wczesne kompozycje Karłowicza - „Pieśni". Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy ukazane zostaną w zupełnie nowej odsłonie.

Orkiestracji siedemnastu z dwudziestu dwóch zachowanych utworów, specjalnie na potrzeby płyty, dokonał Piotr Moss, kompozytor, który doskonale oddał ducha epoki oraz styl kompozytorski Karłowicza. Na płycie Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie towarzyszy światowej sławy solistka, obdarzona przejmującym mezzosopranem dramatycznym - Małgorzata Walewska.

Nagranie płyty „Mieczysław Karłowicz - Pieśni" to kolejny etap projektu zakładającego wydanie wszystkich dzieł patrona Filharmonii w Szczecinie. Trzy wydane do tej pory płyty dowiodły, że Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to znakomici interpretatorzy dzieł kompozytora.

Długofalowy projekt wydawniczy

Filharmonia w Szczecinie, której Mieczysław Karłowicz patronuje już od ponad 60 lat, postanowiła oddać hołd temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi i nagrać oraz wydać wszystkie utwory kompozytora.

Do współtworzenia pierwszej płyty „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin" zaprosiliśmy Łukasza Borowicza, dyrygenta, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną, i Bartłomieja Nizioła, wirtuoza skrzypiec, szczecinianina, któremu orkiestra towarzyszyła. Podczas sesji nagraniowych zarejestrowano koncert „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Smutna opowieść” op.13, oraz „Rapsodia litewska” op. 11.

W październiku 2018 r., z okazji 70-lecia istnienia Orkiestry Filharmonia przygotowała kolejne wydawnictwo - „Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie". Jest to wspólne dzieło Orkiestry oraz Dyrektora Artystycznego Filharmonii, maestro Rune Bergmanna. Na płycie usłyszeć można Symfonię e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza.

„Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne" to już trzecia wydana przez Filharmonię w Szczecinie płyta z kompozycjami patrona instytucji. Znalazły się na niej trzy poematy symfoniczne: Powracające fale op. 9, Odwieczne pieśni op. 10 oraz Bianca de Molena op. 6 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, po raz kolejny pod dyrekcją Rune Bergmanna.

Pieśni do wierszy polskich poetów

Mieczysław Karłowicz, kompozytor przełomu XIX i XX wieku, zapisał się w historii muzyki głównie jako twórca dzieł orkiestrowych, zwłaszcza poematów symfonicznych. W wieku około 20 lat, trochę na pograniczu twórczości „szkolnej”, młody artysta pisał też pieśni na głos z fortepianem. W ciągu roku (od końca 1895 do końca 1896) powstały niemal wszystkie z 29 pieśni – do dziś zachowały się 22 z nich. W tych bardzo osobistych wypowiedziach artystycznych badacze twórczości Karłowicza doszukują się zapowiedzi późniejszego stylu kompozytora i charakterystycznego młodopolskiego nastroju melancholii i tęsknoty, który przenika jego poematy.

Najchętniej wybieranym przez Karłowicza poetą był Kazimierz Przerwa-Tetmajer i pieśni to do jego tekstów usłyszymy w większości na najnowszej płycie. W całym zbiorze pojawiają się też utwory do słów m.in. Marii Konopnickiej, Heinricha Heinego, Adama Asnyka, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego.

Premierowe wykonania „Pieśni” w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu

Zwieńczeniem tygodniowej pracy artystów podczas sesji nagraniowych był koncert 12 kwietnia 2019 r. w Filharmonii w Szczecinie. Cały program koncertu trzy dni później Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z maestro Bergmannem i Małgorzatą Walewską wykonali podczas Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Utwory z płyty mogli także usłyszeć 18 stycznia 2020 r. melomani Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu podczas koncertu gościnnego naszych artystów.

Nowa płyta już wkrótce

W oczekiwaniu na premierę najnowszej płyty „Mieczysław Karłowicz - Pieśni" zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć z nagrań i wspomnianego premierowego koncertu. Zachęcamy również do śledzenia naszej strony internetowej i kanałów w social mediach, gdzie już niebawem zaprezentujemy światu nową płytę.
Instagramowa #eduzagadka
21-05-2020 16:28
03STYnd, 17:00
Blender – muzyczna sztuka mieszania [ODWOŁANY]koncert rodzinnydla dzieci od 6. roku życia z opiekunami