„Kultura bez granic” to projekt, który udowadnia, że przygraniczna współpraca między instytucjami tworzy nowe możliwości. Jakie efekty przyniosły wspólne działania Filharmonii w Szczecinie i Dominikanerkloster Prenzlau? Jakie wydarzenia, inicjatywy i pomysły udało się zrealizować w ciągu ostatnich miesięcy? Przeczytaj podsumowanie, które zabierze Cię w inspirującą podróż przez muzykę, historię i kulturę bez barier.
Wyobraźmy sobie przestrzeń, w której różnice językowe i kulturowe przestają być barierą, a stają się pomostem łączącym ludzi. Taką wizję udało się urzeczywistnić w ramach projektu
„Kultura bez granic”, w którym wraz z partnerem –
Klasztorem Dominikanów w Prenzlau, chcieliśmy stworzyć dostępną, inkluzywną i inspirującą ofertę kulturalną dla mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego. Dzięki zaangażowaniu Filharmonii w Szczecinie i Klasztoru ten wyjątkowy projekt nie tylko przybliżył bogactwo ich wspólnego dziedzictwa, ale także otworzył nowe perspektywy na dialog międzykulturowy.
Projekt narodził się z potrzeby zacieśnienia więzi między sąsiadującymi społecznościami Polski i Niemiec. Obie instytucje partnerskie – Filharmonia w Szczecinie, ikona nowoczesnej architektury i kultury oraz historyczny Klasztor Dominikanów w Prenzlau – połączyły swoje siły, by zaoferować mieszkańcom regionu i turystom
szeroką gamę wydarzeń kulturalnych. Odwiedzający po obu stronach granicy mogli cieszyć się nie tylko koncertami i wystawami, ale także odkrywać fascynujące historie miejsc podczas specjalnie organizowanych zwiedzań.
Łącznie zorganizowaliśmy
prawie 60 zwiedzań. Oprowadzaliśmy w języku niemieckim po Filharmonii oraz po polsku po Klasztorze w Prenzlau. Zamiast planowanych 500 uczestników projektu, możemy się pochwalić
ponad trzema tysiącami uczestników – nie tylko z Polski i Niemiec, ale z całego świata, m.in. z takich krajów, jak Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Kolumbia, Filipiny, Brazylia, Izrael, Tajlandia, Korea Południowa, Turcja czy Kajmany.
Integralną częścią projektu były także działania promocyjne. Dzięki kampaniom reklamowym i tłumaczeniom materiałów na języki niemiecki i angielski, udało się zwiększyć dostępność wydarzeń po obu stronach granicy. W ramach projektu wydaliśmy wspólnie
8 dwujęzycznych ulotek z programem kulturalnym oraz
polsko-niemiecką książkę repertuarową na sezon artystyczny 2024/2025. Stanowiły one swoistą wizytówkę projektu,
zachęcając do odwiedzin zarówno Filharmonii w Szczecinie, jak i Klasztoru w Prenzlau. Ułatwiły też odbiorcom odnalezienie interesujących ich wydarzeń i oferty kulturalnej sąsiadów.
Ważnym momentem projektu była
wizyta niemieckich melomanów z Prenzlau na koncercie w Filharmonii. Uczestnicy mieli okazję nie tylko posłuchać muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, ale także zwiedzić wraz z przewodnikiem budynek i zapoznać się z jego historią. Wspólny poczęstunek w filharmonicznej kawiarni stał się okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania relacji oraz rozmów o przyszłej współpracy.
„Kultura bez granic” to przede wszystkim dowód na to, że kultura ma moc jednoczenia ludzi. Projekt ten pokazał, jak wiele można osiągnąć, łącząc tradycję z nowoczesnością, a lokalne działania z globalną perspektywą. W efekcie udało się nie tylko wzbogacić ofertę kulturalną obu instytucji, ale także zbudować trwałe fundamenty współpracy, także w kontekście historycznym, i wzajemnego szacunku.
Projekt mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu przyznanym przez
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027) w ramach celu szczegółowego 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”.