Maj 2025 będzie wypełniony wydarzeniami tak różnorodnymi, że z łatwością znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy wielkich klasyków, pasjonaci muzyki współczesnej, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną przygodę. Od Beethovena i Mozarta, przez eksperymenty dźwiękowe, aż po inspirujące projekty edukacyjne i działania społeczne.
Już
9 maja w złotej sali Filharmonii spotkają się dwaj giganci muzyki – Mozart i Beethoven. W programie koncertu „I’m Back in Town!” znajdą się trzy niezwykłe dzieła: pełna finezji i humoru uwertura do opery Così fan tutte, czarujący Koncert na flet i harfę, a także pełna dramatyzmu i optymizmu II Symfonia Beethovena. Na scenie pojawią się dwaj znakomici soliści –
Filippo Del Noce i
Juliusz Wesołowski – oraz maestro
Rune Bergmann.
Dzień później,
10 maja, Filharmonię wypełni brzmienie saksofonu.
XV Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy to okazja do poznania współczesnych form muzycznych i artystycznych eksperymentów. W programie utwory takich twórców jak Karlheinz Stockhausen, Grażyna Bacewicz czy Marilyn Shrude, a wśród wykonawców – wybitni artyści z Polski, USA i Portugalii.
12 maja zapraszamy na koncert „Budyń o smaku Mickiewicza”, który jest artystyczną podróżą przez teksty Adama Mickiewicza w zupełnie nowej odsłonie. Kompozycje Nikoli Kołodziejczyka, inspirowane współczesną interpretacją Ballad i romansów autorstwa Jacka „Budynia” Szymkiewicza, łączą poezję, jazz, elektronikę i eksperyment. Energia wokalistów –
Tomasza Organka, Agi Kiepuszewskiej, Natalii Grosiak i Macieja Starnawskiego – sprawiają, że projekt ten na długo zapada w pamięć.
15 maja na scenie pojawi się
Ibrahim Trio - zespół, który łączy muzykę Wschodu i Zachodu, tworząc autorskie kompozycje pełne emocji i orientalnej improwizacji. Ich muzyka jest jak podróż ekspresowym pociągiem przez kultury, rytmy i style, a koncert „Orient Express” to doskonała okazja, by doświadczyć tej podróży na żywo.
Koncert, który zestawia twórczość Tan Duna, Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka proponujemy
16 maja. Usłyszymy m.in. Passacaglię: Secret of Wind and Birds, w której kompozytor wykorzystuje… smartfony do odtwarzania dźwięków natury, a także dramatyczny i pełen emocji Koncert na altówkę i orkiestrę Pendereckiego, w wykonaniu
Lawrence’a Powera – jednego z najważniejszych altowiolistów naszych czasów. Wieczór zamknie VII Symfonia Dvořáka.
21 maja zapraszamy na koncert „Teoria muzyki nowej”, podczas którego
ExQuartet - kwartet smyczkowy złożony z muzyków orkiestry Filharmonii – zaprezentuje dzieła czołowych kompozytorów współczesnych: Philipa Glassa, Dorothee Eberhardt, Aarona Altera i Grega A. Steinkego.
Ewa Pobłocka, jedna z najsłynniejszych polskich pianistek, laureatka V miejsca na X Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina i szeregu innych konkursów, wystąpi w złotej sali 23 maja. Artystka wykona
Wariacje Goldbergowskie BWV 988 Jana Sebastiana Bacha – prawdziwy kamień milowy w muzyce klawesynowej. Wariacje te są monumentalnym osiągnięciem w twórczości Bacha, cenionym za techniczny geniusz i emocjonalną głębię, wciąż inspirując wykonawców i publiczność na całym świecie.
Maj to również czas
Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki poświęconego roli dźwięku w codziennym życiu. W ramach festiwalu,
od 30 maja do 1 czerwca, odbędą się koncerty, warsztaty i spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.