SOUNDLAB

Tangerine Dream w Filharmonii

AKTUALNOŚCI | 05-05-2016
Legendarny zespół Tangerine Dream wystąpi 9 czerwca w Filharmonii, na zakończenie cyklu SoundLab. Choć Edgar Froese, założyciel i lider tego niemieckiego zespołu muzyki elektronicznej „zmienił swój kosmiczny adres" w styczniu 2015 roku, pierwszy minialbum zatytułowany „Quantum Key” nagrany po jego śmierci przez pozostałych członków zespołu zachwycił fanów. Koncert zwieńczy tegoroczny cykl Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SoundLab.
Tangerine Dream to zespół założony w 1967 roku przez Edgara Froese. W ciągu swego istnienia zespół wielokrotnie zmieniał skład, z wyjątkiem samego Froese, który pozostał członkiem zespołu aż do swojej śmierci w styczniu 2015 roku. We wczesnym okresie członkiem Tangerine Dream był perkusista i kompozytor Klaus Schulze, ale najtrwalsza była formacja z połowy lat 70. – klawiszowe trio w składzie: Froese, Christopher Franke i Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił Johannes Schmoelling; także ten skład utrzymał się dość długo i był bardzo twórczy.

Edgar Froese ostatnio rozpoczął nowy rozdział serią koncertów w Australii w listopadzie 2014 roku tworząc nowy skład zespołu, w który poza nim weszli Ulrich Schnauss, Thorsten Quaeschning oraz Hoshiko Yamane. Raz jeszcze, podobnie jak w latach 70-tych ubiegłego wieku, całkowicie zrezygnował z wykorzystania instrumentów akustycznych, aby w pełni skoncentrować się na czystych dźwiękach elektronicznych. Oczywiście nie jest przypadkiem zaproszenie przez Edgara Froese'a do udziału w projekcie osiadłego w Londynie Ulricha Schnaussa jako nowego członka zespołu, u boku długoletniego i bardzo szanowanego partnera muzycznego i kompozytora Thorstena Quaeschninga. Obydwaj – Ulrich i Edgar – wzajemnie od lat śledzili swoje kariery z wielkim zainteresowaniem i cieszyli się wzajemną przyjaźnią. Hoshiko Yamane, członkini Tangerine Dream od 2011 roku, wnosi zaś do muzyki zespołu wyjątkową błyskotliwość dzięki swojej wirtuozowskiej grze na skrzypcach elektrycznych.

Edgar Froese dał błogosławieństwo swojej żonie, Biance Froese-Acquaye, aby kontynuowała wraz z zespołem projekt zmierzający do zrealizowania jego ostatniej muzycznej wizji nazwanej „Quantum Years”. Przeniesienie najnowszej wiedzy naukowej z zakresu fizyki kwantowej oraz filozofii na język muzyki było fascynującym i ostatnim wyzwaniem w życiu Edgara Froese'a. Efekty działań nowego składu mówią same za siebie: minialbum „Quantum Key” zachwycił miłośników muzyki elektronicznej oraz fanów Tangerine Dream.

Premiera pełnego albumu „Quantum Gate”, nad którym zespół teraz intensywnie pracuje, zaplanowana jest na 2016 rok. Materiał na tych dwóch krążkach oparty jest częściowo na kompozycjach Edgara Froese'a, nad którymi zdążył rozpocząć prace. Obecnie zespół dopracowuje te utwory tak, aby nadać im nowy twórczy i eksperymentalny kierunek współczesnego brzmienia elektroniczno-symfonicznego.

SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Elektronicznej to muzyczno-architektoniczne przedsięwzięcie Filharmonii w Szczecinie. Od października do czerwca unikatowe wnętrza Filharmonii w Szczecinie były areną wyjątkowych wydarzeń pod wspólną nazwą SoundLab. Idea cyklu polegała na sugestywnej synergii formy i funkcji, tradycji i nowoczesności, muzyki i architektury: biała bryła budynku Filharmonii w Szczecinie służyła jako miejsce wzajemnego przenikania się dźwięku i kształtu.

Bilety na koncert „Tangerine Dream – koncert poświęcony pamięci Edgara Froese’a” będą do kupienia w kasie Filharmonii i przez stronę www od środy, 11 maja od godz. 13.

Projekt „SOUNDLAB – filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej w Szczecinie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowanie

Lipiec 2024
Sierpień 2024
03SIE '24sb, 12:00