III Turniej Muzyków Prawdziwych - TMP 2017

Zaproś polską muzykę tradycyjną do domu

AKTUALNOŚCI | 25-08-2017
Koncerty Turnieju Muzyków Prawdziwych – wielkiego święta polskiej muzyki ludowej, będą transmitowane na żywo w internecie! Na Filharmonicznym kanale YouTube oraz Facebooku, wzorem najlepszych Filharmonii świata – Nowego Jorku czy Berlina, będzie można wysłuchać: w piątek, 1 września wspaniałych wykonań utworów Feliksa Nowowiejskiego oraz w niedzielę, 3 września – zwycięzców Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst do przyjrzenia się tej części twórczości kompozytora, która czerpie inspiracje bezpośrednio z motywów muzyki ludowej. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw i Małopolski, sięgał również po muzykę ludową z rodzimej Warmii. W piątkowy wieczór - pierwszego dnia września o godzinie 19.00 szczecińscy filharmonicy spotkają się na scenie z muzykami specjalizującymi się w muzyce tradycyjnej. Na program koncertu złożą się wybrane utwory Feliksa Nowowiejskiego, a także pieśni, które stanowiły materiał źródłowy dla kompozytora. Rekonstrukcje tradycyjnych melodii, klasyczne wykonanie dzieła zgodnie z zapisem kompozytorskim i twórcza interpretacja we współczesnej aranżacji Macieja Prochaski – to trzy wymiary muzyki Nowowiejskiego przygotowane specjalnie na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych.

W trakcie niedzielnego koncertu (3 września, godz.17.00) najlepsi śpiewacy, instrumentaliści, kapele i zespoły śpiewacze, a także zwycięzcy Turnieju Tańca wystąpią na scenie złotej sali symfonicznej podczas finału trzeciej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych.

Transmisje koncertów online to propozycja Filharmonii dla wszystkich, którzy ze względu na odległość, nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach w siedzibie. Są także doskonałą możliwością wspólnego, rodzinnego lub przyjacielskiego obcowania z kulturą. Transmisje na kanale YouTube są darmowe i pozwalają cieszyć się koncertem bez wychodzenia z domu.
Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05LIPnd, 19:00