Muzyka tradycyjna, regionalny folklor i miłość do swojej małej ojczyzny to trzy cechy wspólne wszystkich tych, których usłyszą Państwo podczas
Turnieju Muzyków Prawdziwych. W Filharmonii spotkają się najlepsi ludowi muzykanci z różnych regionów Polski. Muzycy, śpiewacy i tancerze. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja i zarazem spotkanie twórców muzyki ludowej, czerpiących z różnych źródeł: od rekonstrukcji, przez folk, jazz, aż po muzykę eksperymentalną. Poprzednie edycje zgromadziły na scenie Filharmonii ponad 300 muzykantów reprezentujących niemal wszystkie regiony Polski. W tym roku na scenie wystąpi ponad 200 wykonawców, a konkurs odbędzie się w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze. Dodatkowo, po raz pierwszy, zaprezentują się zespoły taneczne.
W kategoriach muzycznych oceniać będzie jury w składzie: kierownik Pracowni Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN Weronika Grozdew-Kołacińska, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz dziennikarz muzyczny Wojciech Ossowski.
Turniej Tańca zaś oceniać będzie badacz tradycji Jacek Hałas, prof. nauk społecznych Dariusz Kubinowski i muzyk Remigiusz Mazur-Hanaj.
Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta zawieruchę wojenną i migracje ludności. To na ziemie Pomorza Zachodniego po Drugiej Wojnie Światowej przybyli ludzie z najróżniejszych krain geograficznych, przywożąc ze sobą kulturalny bagaż. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś. Turniej nawiązuje do ogólnopolskich turniejów instrumentalistów ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka. Jego celem jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.
Program Turnieju Muzyków Prawdziwych:
Pokaz filmowy 31 sierpnia, 19.00Pokaz filmu „W drodze” w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego i spotkanie z bohaterami filmu Kapelą Dobrzeliniacy z Żychlina.
Przesłuchania zespołów i solistów 1 września, 10.00; 2 września, 10.00Na scenie sali kameralnej w muzyczne szranki staną amatorzy i profesjonaliści, prezentując bogactwo i różnorodność tradycyjnej kultury muzycznej. Podczas przesłuchań uczestnicy zaprezentują obowiązkowe dwa utwory. Pierwszy z nich to utwór wybierany spośród dostępnych źródeł przez samych wykonawców. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem wątek tematyczny, związany z rokiem kalendarzowym i obrzędowym. Uczestnicy mogą wykonać dodatkowy, trzeci utwór stanowiący interpretację motywu „Tutejsi”.
Nowowiejski w 3D  1 września, 19.00Kolejny raz szczecińscy filharmonicy spotkają się na scenie z muzykami specjalizującymi się w muzyce tradycyjnej. Na program koncertu złożą się wybrane utwory Feliksa Nowowiejskiego, a także pieśni, które stanowiły materiał źródłowy dla kompozytora. Rekonstrukcje tradycyjnych melodii, klasyczne wykonanie dzieła zgodnie z zapisem kompozytorskim i twórcza interpretacja we współczesnej aranżacji Macieja Prochaski to trzy wymiary muzyki Nowowiejskiego przygotowane specjalnie na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych. Koncert będzie transmitowany na żywo w Internecie na kanale YouTube Filharmonii
Warsztaty muzyki ludowej 2 września, 10.00
Warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach ludowych oraz śpiewu (otwarte dla profesjonalistów i amatorów) skierowane są przede wszystkim do członków zespołów folklorystycznych i ludowych z regionu Pomorza Zachodniego. Warsztaty poprowadzą członkowie Kapeli Brodów, którzy razem grają od roku 1992.
Konkurs par tanecznych z kapelą 2 września, 17.00
Pary startujące w konkurencji tanecznej zatańczą oberki, mazurki, polki, kujawiaki, a także inne tańce tradycyjne z różnych stron Polski. W Turnieju Tańca mogą brać udział pary amatorów i profesjonalistów, a towarzyszyć im będą kapele wykonujące tradycyjny repertuar ze swoich regionów.
Dom Tańca 2 września, 20.00Dom Tańca otworzy Kapela Brodów, wprowadzając wszystkich chętnych do tanecznej zabawy. Mistrzowie ludowych wykonań porwą publiczność w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców. Scena w holu otwarta będzie dla wszystkich muzykantów, którzy będą chcieli zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, a także we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy.
Warsztaty dla dzieci 3 wrzenia 12.00
Warsztaty z Jaworowymi Ludźmi to tańce i zabawy ludowe przy muzyce na żywo, osnute dawnymi polskimi bajkami i zwyczajami. Spotkanie, wypełnione śpiewem i fascynującymi opowieściami, to dla dzieci bliski kontakt z muzyką tradycyjną i muzykami. Warsztaty wspierają rozwój muzyczny uczestników, w przystępny sposób przekazując wiedzę o folklorze polskim oraz tradycjach.
Koncert finałowy 2 września, 17:00
Koncert finałowy będzie składał się z dwóch części: W pierwszej zaprezentują się zwycięzcy Turnieju Muzyków Prawdziwych. Rezultaty turniejowych zmagań podziwiać będzie nie tylko publiczność zgromadzona w sali symfonicznej, ale także miłośnicy tradycyjnych brzmień w całej Polsce za sprawą internetowej transmisji koncertu laureatów.
Gościem specjalnym i bohaterem drugiej części finału Turnieju Muzyków Prawdziwych będzie Fanfare Ciocărlia legendarna orkiestra dęta pochodząca z północno-wschodniej Rumunii. Ich repertuar to prawdziwie wybuchowa mieszanka romskich i rumuńskich melodii tanecznych, czerpiąca także z tradycyjnej muzyki tureckiej, bułgarskiej, serbskiej i macedońskiej.