Dźwięki Szczecina na MUSIC.DESIGN.FORM Festival

AKTUALNOŚCI | 16-04-2018
Klakson, pisk opon, zgrzyt kół tramwaju, „klekotanie” sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych, sygnał karetki… repertuar dźwięków każdego większego miasta jest olbrzymi, co dostrzegło wielu kompozytorów. Nikt jednak nie stworzył dotąd dźwiękowego obrazu Szczecina. Dźwięki Szczecina zostaną zarejestrowane podczas wyjątkowej akcji, by stać się fundamentem premierowego utworu „The Sound of Szczecin”. W dniach 17-18 kwietnia wyjadą na ulice Szczecina oryginalnie oznakowane auta elektryczne, prowadzone przez znanych szczecinian. Eksperymentalny utwór „The Sound of Szczecin” będzie zatem pierwszą tego rodzaju muzyczną próbą, której efekt zostanie zaprezentowany ostatniego dnia Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Partnerem akcji jest dealer BMW Bońkowscy.
W projekcie wezmą udział znani szczecinianie, m.in. muzycy, aktorzy, dziennikarze i przedstawiciele placówek kulturalnych, którzy 17 i 18 kwietnia będą przemierzać miasto specjalnie oznakowanymi samochodami BMW. Wśród kierowców znajdą się m.in.: prof. dr hab. Kamil Kuskowski (malarz, artysta wizualny, Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, kierownik Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych), Jarosław Jaz (dziennikarz, redaktor), Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie), Rafał Hajdukiewicz (aktor, Teatr Lalek Pleciuga), Dariusz Mikuła (dyrektor Teatru Kana, aktor), Eddy Volcano (najdłużej działający szczeciński didżej), a także wiele innych osób, mających olbrzymi wkład w rozwój kulturalny Szczecina. – Każde auto zostanie wyposażone w urządzenia zbierające geodane z jazdy, które – tłumacząc w wielkim skrócie – zostaną przekształcone na kody binarne, a następnie na kody muzyczne. Staną się one podstawą do stworzenia utworu eksperymentalnego „The Sound of Szczecin” – mówi Kinga Rabińska z Filharmonii w Szczecinie, prowadząca projekt. Ostateczny kształt utworu będzie zależeć od prędkości jazdy, przebiegu trasy, pory dnia, częstotliwości postojów, a także wielu innych czynników.

Efekt całej akcji, czyli utwór „The Sound of Szczecin” zostanie premierowo zaprezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz synth-popową grupę Apparatjik, w skład której wchodzą: Magne Furuholmen, członek i założyciel zespołu „A-ha” (gitarzysta i klawiszowiec), Jonas Bjerre z duńskiego zespołu rockowego „Mew” (wokalista i gitarzysta) oraz Martin Terefe (perkusista i producent). „The Sound of Szczecin” będzie jednym z punktów programu finałowego koncertu „Dimensions of Music Form”, podczas którego zostanie również wykonany utwór-przedstawienie „A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”. Historię o osobliwej kobiecie z brodą – Julii Patranie, jej losie i samotności opowie grupa Apparatjik muzyczno-świetlnymi obrazami, tworzonymi wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, a także Conchą Buiką – hiszpańską śpiewaczką i kompozytorką. Oba utwory będzie można usłyszeć ostatniego dnia festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM, 23 września o godz. 19.00 w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

MUSIC.DESIGN.FORM (MDF) to festiwal ponad podziałami, łączący różne dziedziny sztuki. Publiczność podczas pięciu dni doświadczy m.in.: koncertów symfonicznych kameralnych, wystaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych, happeningów, a także wizualizacji świetlnych i brzmieniowych. Głównym założeniem festiwalu jest pokazanie umowności poddziałów na rodzaje, gatunki i style wypowiedzi artystycznej. Pierwsza edycja Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM odbędzie się w dniach 19-23 września 2018 roku w wyjątkowej, wielokrotnie nagradzanej przestrzeni organizatora – Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Informacja o uruchomieniu przedsprzedaży biletów na wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu MDF zostanie ogłoszona na stronie internetowej mdf.filharmonia.szczecin.pl.

01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online