Ostatni dzień głosowania na Miejską Strefę Harmonii

AKTUALNOŚCI | 31-08-2018
Czy w naszym mieście są miejsca, w których, na świeżym powietrzu i wśród zieleni, można zrelaksować się w ciszy? Szukając odpowiedzi na to pytanie ogłosiliśmy plebiscyt na Miejskie Strefy Harmonii. Dziś ostatni dzień głosowania, a już we wrześniu ogłosimy miejskiego zwycięzcę.
Hałas nam nie służy. Długie przebywanie w otoczeniu głośnych i uciążliwych dźwięków negatywnie wpływa na naszą zdolność do koncentracji, powoduje problemy ze snem i znaczne uszkodzenia słuchu, a w przypadku długotrwałego narażenia na wysoki poziom natężenia dźwięków – prowadzi nawet do zaburzeń sercowo-naczyniowych. W połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza znacznie obniża jakość życia mieszkańców miast. O ile o smogu mówimy już głośno, o tyle o hałasie i jego skutkach – o ironio – znacznie ciszej.

Filharmonia w Szczecinie wraz z partnerami kampanii „Słyszę dobre dźwięki” szuka więc miejsc, w których można się schronić przed hałasem i zrelaksować w ciszy. Szukamy zielonych przestrzeni, w których zapomina się o odciętym ścianą drzew świecie. Szukamy Miejskich Stref Harmonii!

Pierwszy w historii plebiscyt na Miejskie Strefy Harmonii trwa do 31 sierpnia. Wyniki ogłosimy we wrześniu. Można głosować na jedno z pięciu miejsc w Szczecinie, które wybraliśmy nie tylko z myślą o różnorodności i rozległości Szczecina, ale też ze względu na ich infrastrukturę i „wyciszenie”.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzienny poziom hałasu w mieście nie powinien przekraczać 60 dB. Na naszą prośbę partner kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, doświadczona firma inżynierska z branży elektroakustycznej, pAudio Technologies, dokonała pomiarów średnich poziomów hałasu* w poniższych, potencjalnych strefach harmonii. Pomiary zostały wykonane 17 lipca 2018 r. między 9.00 a 12.00 rano. Dla lepszego porównania wyników w poszczególnych lokalizacjach warto przypomnieć, że każde dodatkowe 3 decybele oznaczają podwojenie natężenia dźwięku, odbieranego przez nasze uszy.

Pamiętajcie – szukamy miejsc, w których ucho odpoczywa, a akumulatory się ładują.

Oto nasze propozycje (wraz ze średnimi poziomami hałasu):
1. Staw Brodowski Leq= 48,2 dB(A)
2. Plac Jakuba Wujka Leq= 48,9 dB(A)
3. Jezioro Słoneczne Leq= 52,8 dB(A)
4. Park im. Stefana Żeromskiego (przy rzeźbie „Fontanna”) Leq= 53,5 dB(A)
5. Plac Tobrucki Leq= 59,8 dB(A)

Weź udział w plebiscycie, wybierz jedną z propozycji, krótko uzasadnij swój wybór i zawalcz o bilet na koncert oraz gadżety Filharmonii. Zdecyduj, które z tych miejsc otrzyma pierwszy w historii Szczecina tytuł Miejskiej Strefy Harmonii!

Formularz ankietowy znajdziecie poniżej, a pełny regulamin plebiscytu dostępny jest TUTAJ.

Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrą jakością dźwięku, zapewnianą przez własne uszy, jednak nie wiemy jak dbać o słuch, wstydzimy się mówić o problemach i szukać pomocy. „Słyszę dobre dźwięki”, kampania prowadzone przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie, przypomina melomanom, czym są dobre dźwięki, a także aktywizuje do bardziej świadomego odbioru muzyki i pielęgnacji słuchu. Wspólnie z Partnerami kampanii organizujemy spotkania branżowe jak np. seminaria dotyczące normy akustycznej przeznaczone dla architektów. Projektujemy i przeprowadzamy gry edukacyjne dla młodzieży, w trakcie których trzeba uruchomić wszystkie zmysły i wczuć się w różne role – nawet… pszczół. Dzięki współpracy z Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” przy każdej okazji badamy też słuch naszych melomanów. Od 2018 roku kampania „Słyszę dobre dźwięki” objęta została Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Czerwiec 2020
01CZEpn, 10:00
Koncerty szkolne 2019/2020Droga do Oza [ODWOŁANY]spektakldla klas IV-VIII
01CZEpn, 12:00