Ostatni dzień głosowania na Miejską Strefę Harmonii

NEWS | 31-08-2018
Czy w naszym mieście są miejsca, w których, na świeżym powietrzu i wśród zieleni, można zrelaksować się w ciszy? Szukając odpowiedzi na to pytanie ogłosiliśmy plebiscyt na Miejskie Strefy Harmonii. Dziś ostatni dzień głosowania, a już we wrześniu ogłosimy miejskiego zwycięzcę.
Hałas nam nie służy. Długie przebywanie w otoczeniu głośnych i uciążliwych dźwięków negatywnie wpływa na naszą zdolność do koncentracji, powoduje problemy ze snem i znaczne uszkodzenia słuchu, a w przypadku długotrwałego narażenia na wysoki poziom natężenia dźwięków – prowadzi nawet do zaburzeń sercowo-naczyniowych. W połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza znacznie obniża jakość życia mieszkańców miast. O ile o smogu mówimy już głośno, o tyle o hałasie i jego skutkach – o ironio – znacznie ciszej.

Filharmonia w Szczecinie wraz z partnerami kampanii „Słyszę dobre dźwięki” szuka więc miejsc, w których można się schronić przed hałasem i zrelaksować w ciszy. Szukamy zielonych przestrzeni, w których zapomina się o odciętym ścianą drzew świecie. Szukamy Miejskich Stref Harmonii!

Pierwszy w historii plebiscyt na Miejskie Strefy Harmonii trwa do 31 sierpnia. Wyniki ogłosimy we wrześniu. Można głosować na jedno z pięciu miejsc w Szczecinie, które wybraliśmy nie tylko z myślą o różnorodności i rozległości Szczecina, ale też ze względu na ich infrastrukturę i „wyciszenie”.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzienny poziom hałasu w mieście nie powinien przekraczać 60 dB. Na naszą prośbę partner kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, doświadczona firma inżynierska z branży elektroakustycznej, pAudio Technologies, dokonała pomiarów średnich poziomów hałasu* w poniższych, potencjalnych strefach harmonii. Pomiary zostały wykonane 17 lipca 2018 r. między 9.00 a 12.00 rano. Dla lepszego porównania wyników w poszczególnych lokalizacjach warto przypomnieć, że każde dodatkowe 3 decybele oznaczają podwojenie natężenia dźwięku, odbieranego przez nasze uszy.

Pamiętajcie – szukamy miejsc, w których ucho odpoczywa, a akumulatory się ładują.

Oto nasze propozycje (wraz ze średnimi poziomami hałasu):
1. Staw Brodowski Leq= 48,2 dB(A)
2. Plac Jakuba Wujka Leq= 48,9 dB(A)
3. Jezioro Słoneczne Leq= 52,8 dB(A)
4. Park im. Stefana Żeromskiego (przy rzeźbie „Fontanna”) Leq= 53,5 dB(A)
5. Plac Tobrucki Leq= 59,8 dB(A)

Weź udział w plebiscycie, wybierz jedną z propozycji, krótko uzasadnij swój wybór i zawalcz o bilet na koncert oraz gadżety Filharmonii. Zdecyduj, które z tych miejsc otrzyma pierwszy w historii Szczecina tytuł Miejskiej Strefy Harmonii!

Formularz ankietowy znajdziecie poniżej, a pełny regulamin plebiscytu dostępny jest TUTAJ.

Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrą jakością dźwięku, zapewnianą przez własne uszy, jednak nie wiemy jak dbać o słuch, wstydzimy się mówić o problemach i szukać pomocy. „Słyszę dobre dźwięki”, kampania prowadzone przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie, przypomina melomanom, czym są dobre dźwięki, a także aktywizuje do bardziej świadomego odbioru muzyki i pielęgnacji słuchu. Wspólnie z Partnerami kampanii organizujemy spotkania branżowe jak np. seminaria dotyczące normy akustycznej przeznaczone dla architektów. Projektujemy i przeprowadzamy gry edukacyjne dla młodzieży, w trakcie których trzeba uruchomić wszystkie zmysły i wczuć się w różne role – nawet… pszczół. Dzięki współpracy z Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” przy każdej okazji badamy też słuch naszych melomanów. Od 2018 roku kampania „Słyszę dobre dźwięki” objęta została Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
VIDEOS AND PHOTOS
April 2021
04APRsn, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINfree online premiere