„Pieśni" Karłowicza na Festiwalu Beethovenowskim

AKTUELLES | 14-04-2019
Orkiestra Symfoniczna Filharmonia w Szczecinie wraz Małgorzatą Walewską zakończyła już nagrania kolejnej płyty z utworami Mieczysława Karłowicza. Po premierowym wykonaniu nowego materiału na koncercie w Szczecinie muzycy udadzą się do Warszawy, by 15 kwietnia zaprezentować „Pieśni" na Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.

Kontynuacja projektu wydawniczego

Kontynuując upamiętnianie Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z Dyrektorem Artystycznym Rune Bergmannem ma za sobą prace nad kolejną już odsłoną dzieł kompozytora. Będzie to płyta prezentująca wczesne kompozycje Karłowicza - „Pieśni". Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy ukazane zostaną w zupełnie nowej odsłonie. Ich orkiestracji, specjalnie na potrzeby płyty, dokonał Piotr Moss, kompozytor, który doskonale oddał ducha epoki oraz styl kompozytorski Karłowicza. Orkiestrze towarzyszyć będzie światowej sławy solistka, obdarzona przejmującym mezzosopranem dramatycznym, Małgorzata Walewska.

Premierowe wykonanie „Pieśni"

Zwieńczeniem tygodniowej pracy artystów był koncert 12 kwietnia 2019 r. w Filharmonii w Szczecinie, podczas którego premierowo zaprezentowany został przygotowany na płytę materiał. Melomani, oprócz wyboru „Pieśni", mogli usłyszeć także znaną tak doskonale z poprzedniego wydawnictwa płytowego filharmoników, symfonię Odrodzenie.

Cały program koncertu 15 kwietnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z maestro Bergmannem i Małgorzatą Walewską wykonają podczas Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Wśród zaproszonych na tegoroczną 23. edycję orkiestr organizowanego przez Elżbietę Penderecką festiwalu znalazły się także takie zespoły jak Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, I Virtuosi del Teatro alla Scala, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia.

„Karłowicz. Filharmonia. Szczecin"

Pierwsza płyta „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin", wydana w grudniu 2016 r., stała się początkiem większego projektu, który zakłada nagranie i wydanie wszystkich dzieł Mieczysława Karłowicza. Premiera pierwszego wydawnictwa płytowego zamykała cykl wydarzeń i działań związanych z jubileuszem 140 urodzin patrona Filharmonii w Szczecinie. Do współtworzenia płyty zaprosiliśmy dwa znakomite nazwiska: Łukasza Borowicza, dyrygenta, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną, i Bartłomieja Nizioła, wirtuoza skrzypiec, szczecinianina, któremu orkiestra towarzyszyła. Podczas sesji nagraniowych zarejestrowano koncert „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Smutna opowieść” op.13, oraz „Rapsodia litewska” op. 11.

„Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie"

W październiku 2018 r., z okazji 70-lecia istnienia Orkiestry, a także by po raz kolejny oddać hołd patronowi instytucji, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przygotowała kolejne wydawnictwo -  „Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie". Jest to wspólne dzieło Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz Dyrektora Artystycznego Filharmonii, maestro Rune Bergmanna. Na płycie usłyszeć można Symfonię e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza. Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 (1902) to jedno z pierwszych dzieł orkiestrowych i zarazem jedyna symfonia Mieczysława Karłowicza (1876–1909), napisana jako uwieńczenie berlińskich studiów kompozytorskich u Heinricha Urbana.
Muzyka inspirowana Odrą
12-04-2019 12:35
März 2021
MORGEN04 MÄRDo, 19:00