VIRTUOSO

Uniwersalne przesłanie muzyki Weinberga

AKTUELLES | 29-04-2019
W 70 rocznicę utworzenia Rady Europy - 5 maja, podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmi muzyka Mieczysława Weinberga - wielkiego orędownika pokoju i jedności. Jego kompozycje wykona m. in. wybitna flecistka Claudię Stein. Tego wieczoru budynek przybierze niebieską barwę, by symbolicznie nawiązać do kolorystyki unijnej flagi.
Doświadczony przez los Mieczysław Weinberg stał się jednym z największych orędowników pokoju. Jego muzyka często podejmowała temat protestu wobec wojny i współczucia ludziom, którym niesie ona bezgraniczne cierpienie.

"To nie ja wybierałem ten temat. Podyktował mi go los, tragiczny los moich bliskich. Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek." To właśnie w tych słowach należy szukać historycznych korzeni Unii Europejskiej. Aby położyć kres krwawym konfliktom, w 1952 roku sześć państw rozpoczyna ścisłą współpracę ekonomiczną, jednocząc się politycznie i gospodarczo. Choć zapada w tym samym czasie żelazna kurtyna "od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem", niedługo potem powstaje Rada Europy. Po 1989 roku pragnienie budowy pokoju na całym kontynencie staje się możliwe. Na szczęście Weinberg doczekał tych czasów.

Jego muzyka to nie tylko uniwersalne przesłanie o pokoju. Choć realia XX wieku ograniczały jego aktywność, używany przez niego język muzyczny w sposób mistrzowski stanowi syntezę wielu tradycji i wrażliwości. Dzisiaj doskonale rozumieją go słuchacze w całej Europie. Niedawny renesans jego muzyki sprawia, że myślimy o pokoju nie tylko w kontekście wspólnej Europy, ale także wspólnych wartości, dzięki którym z nadzieją patrzymy w przyszłość.

5 maja, w dniu, w którym przypada 70-lecie utworzenia Rady Europy, w Filharmonii w Szczecinie zabrzmią utwory Mieczysław Weinberga. Tego wieczoru elewacja budynku zaświeci na niebiesko, by symbolicznie nawiązać do unijnej flagi. Orkiestrą Symfoniczną FIlharmonii w Szczecinie zadyryguje, znany już szczecińskiej publiczności, David Robert Coleman, a solistką będzie Claudia Stein. O tej uzdolnionej flecistce sam Daniel Barenboim pisał: „Doceniam Claudię Stein jako znakomitą solistkę, której umiejętności techniczne są bezdyskusyjne (…). Granie muzyki razem z nią zawsze było dla mnie radością (…).”

Bilety na koncert Claudia Stein gra Weinberga 5 maja o godz. 19:00 są jeszcze dostępne w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00