VIRTUOSO 2018/2019

Urodziny Moniuszki i europejskie święto

AKTUELLES | 05-05-2019
Równo 200 lat temu urodził się twórca polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko. Składając życzenia mistrzowi zapraszamy już teraz na wydarzenia w nowym sezonie artystycznym, w którym nie zabraknie okazji do spotkań z kompozytorem.

Rok Stanisława Moniuszki w Polsce i Europie

5 maja 2019 roku mija 200 lat od daty urodzin wybitnego polskiego kompozytora i patrioty Stanisława Moniuszki. W związku z tym Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Rok Moniuszki został także został ogłoszony przez UNESCO na wniosek trzech krajów: Polski, Litwy i Białorusi. Stanisław Moniuszko czerpał wszak szeroko z wielokulturowości ówczesnej Rzeczpospolitej.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu na terenie dzisiejszej Białorusi. Dorastał w swoistym tyglu kulturowym, wśród Polaków, Rosjan, Litwinów, Żydów, Rusinów czy Tatarów. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Znany szczególnie jako autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: "Halka", "Straszny dwór" i "Paria".

„Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł.”

Moniuszko w nowym sezonie

W nadchodzącym sezonie artystycznym 2019/2020 melomani kilkukrotnie będa mieli okazję posłuchać dzieł Stanisława Moniuszki. Prezentowaliśmy już inne spojrzenie na moniuszkowskie pieśni ze Śpiewnika domowego (retransmisję koncertu można obejrzeć TU), a teraz przyjdzie czas na utwory instrumentalne, kwartety smyczkowe i, stanowiące niewielki wycinek twórczości kompozytora, Litanie ostrobramskie. Nie zabraknie też działań edukacyjnych, które przybliżą najmłodszym postać Stanisława Moniuszki.

Dla Moniuszki w jego wizji społeczeństwa ważne miejsce zajmowały idee jednania się, bratania ze sobą różnych warstw i kultur. Zafascynowany był ideą wspólnoty, w której jest miejsce dla różnorodności. Wspólnoty opartej na wartościach z których naczelną rolę odgrywają miłość i piękno.

Takie same wartości przyświecały także założycielom Unii Europejskiej, którzy 70 lat temu, dokładnie 5 maja w dniu urodzin ojca polskiej opery narodowej, podpisywali akt utworzenia Rady Europy. Jednego dnia więc możemy dziś świętować urodziny polskiego kompozytora oraz Dzień Europy.

Niebieska Filharmonia na urodziny kompozytora

5 maja melomani przybyli na koncert do Filharmonii w Szczecinie będa mogli zapoznać się z multimedialną wystawą Ojcowie założyciele przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Choć tego wieczoru usłyszymy utwory innego polskiego kompozytora, to elewacja budynku zaświeci na niebiesko, by symbolicznie nawiązać zarówno do kolorystyki obchodów Roku Moniuszkowskiego, jak i do unijnej flagi.

Orkiestrą Symfoniczną FIlharmonii w Szczecinie podczas koncertu 5 maja zadyryguje, znany już szczecińskiej publiczności, David Robert Coleman, a solistką będzie Claudia Stein.

Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00