MISTERIOSO

Z najlepszych scen operowych do Szczecina - Tomasz Konieczny w Filharmonii

AKTUELLES | 23-07-2019
Chciał zostać reżyserem, choć niewiele brakowało, a dziś występowałby na deskach teatralnych. Na szczęście dla muzyki jego kariera potoczyła się inaczej. Tomasz konieczny, hipnotyzujący baryton i jedno z najgorętszych nazwisk scen operowych całego świata, już 16 października zawita do Filharmonii.

„Kiedy Tomasz Konieczny zagrał w filmie u Andrzeja Wajdy, poczuł, że dobrze wybrał, ale dziś na najlepszych scenach i estradach Europy robi błyskotliwą karierę w zupełnie innym fachu…” RZECZPOSPOLITA, 29.12.2012

Cieszymy się, że w programie nowego sezonu znalazł się ten wyjątkowy recital. Naszym gościem będzie Tomasz Konieczny, obecnie jedno z najgorętszych nazwisk wśród śpiewaków, a koncert połączy dwie, z pozoru tylko różne wędrówki - romantycznego bohatera i wędrowca, który zagubiony przemierza współczesny świat.

Tomasz Konieczny swoją karierę zaczynał jednak w innej niż śpiew operowy dziedzinie - studiował aktorstwo w łódzkiej szkole filmowej. Jako aktor debiutował u Andrzeja Wajdy w „Pierścionku z orłem w koronie”. „Zrobiłem wszystko, żeby nie śpiewać, a zostałem śpiewakiem. Więc tak chyba musiało być. Nie wierzę w przypadki” - powiedział w jednym z wywiadów. Jest doskonałym interpretatorem muzyki niemieckiej. Sławę przyniosły mu zwłaszcza wielkie role w operach Richarda Wagnera. Z desek teatrów w Lipsku, Lubece, Mannheim i Stuttgarcie, przez Paryż, Salzburg, Berlin i Madryt trafił do Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W samym tylko 2019 roku wystąpił w MET, Operze Wiedeńskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, na Festiwalu Wagnerowskiem w Bayreuth.

„Tomasz Konieczny podbił Chicago. Prasa amerykańska niesłychanie zgodnie chwali premierę „Wozzecka” w Lyric Opera w Chicago i odtwórcę tytułowej roli – Tomasza Koniecznego”. RZECZPOSPOLITA, 10.11.2015

W swoim repertuarze ma także muzykę kameralną, w tym pieśni z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiada Lech Napierała, i właśnie w takiej odsłonie usłyszymy go na scenie sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. 16 października zabrzmią pieśni Franza Schuberta z cyklu „Podróż zimowa” ze słowami Stanisława Barańczaka.

Franz Schubert i jego „Winterreise”, czyli cyklu pieśni „Podróż zimowa” zwraca uwagę na ilustracyjność muzyki – podąża ona bardzo dokładnie za tekstem, wyraża jego emocje i dźwiękowo oddaje jego treść. Stanisław Barańczak w 1994 roku napisał własne teksty do muzyki Schuberta. Gdy je czytamy, widzimy trochę nasz Szczecin, być może w październiku 1956 roku, być może w którymś październiku o wiele później. Kominy, dźwigi, brudne drogi, światła uliczne. Podróżnik udaje się piechotą, samochodem, ciężarówką i samolotem przez świat szarego życia.

Koncert Konieczny śpiewa SCHUBERTA już 16 października o godzinie 19:00. Bilety w cenie 20-40 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

März 2021
04MÄRDo, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineMILO Ensemblebezpłatna premiera online
05MÄRFr, 19:00