Meisinger Music Festival 2019

AKTUELLES | 04-09-2019
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu w sali symfonicznej odbędą się koncerty w ramach Meisinger Music Festival 2019, którego współorganizatorem jest Filharmonia w Szczecinie. Ivo Pogorelić, Janoiska Ensemble, Sinfonia Varsovia, Alena Baeva i Mikhail Agrest to artyści, których usłyszymy w złotej sali w ramach kolejnej edycji szczecińskiego festiwalu.
Meisinger Music Festival - Szczecin 2019 to trzecia edycja festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Meisinger, szczeciński solista gitarowy i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2014.

Wśród zaproszonych artystów trzeciej edycji festiwalu znaleźli się: Ivo Pogorelić, Janoska Ensemble, Sinfonia Varsovia, Alena Baeva, Mikhail Agrest, Sumi Jo, Waldemar Malicki oraz Vincenzo Capezzuto I Soqquadro Italliano.

W Filharmonii odbędą się trzy spośród sześciu zaplanowanych koncertów. Bilety na wydarzenia można kupić na stronie bilety.fm oraz w stacjonarnym punkcie serwisu na Zamku Książąt Pomorskich.

Sumi Jo to jedna z najwspanialszych sopranistek naszych czasów. Jej śpiew można usłyszeć w najsłynniejszych teatrach operowych i salach koncertowych świata - od Metropolitan Opera i Carnegie Hall po La Scalę, Covent Garden czy Operę Wiedeńską. Uwielbiana przez publiczność i krytykę. Szczególnie ceniona jest za interpretacje repertuaru bel canto, ale można ją usłyszeć także w innym repertuarze – jej album Only Love z najsłynniejszymi pieśniami miłosnymi sprzedany został w nakładzie ponad 1.200.000 egzemplarzy.

Sinfonia Varsovia. W 1984 roku na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki Studio im. St.I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry – Sinfonii Varsovii. Orkiestra występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami.

Alena Baeva jest jedną z najwybitniejszych talentów muzycznych swojego pokolenia. Jej recitale i koncerty orkiestrowe w Rosji, Europie, USA, Chinach, Izraelu, Brazylii i wielu innych krajach były niezwykle udane i zdobyły znakomite recenzje prasowe. Zdobywczyni wielu nagród swoją międzynarodową karierę rozpoczęła w wieku 10 lat, koncertując na Międzynarodowym Festiwalu w Tours, we Francji.

Mikhail Agrest to wyjątkowy rosyjski dyrygent występujący na scenach m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Covent Garden w Londynie. Prowadzi intensywne życie zawodowe jako dyrygent gościnny, sprawdzając się znakomicie zarówno w repertuarze symfonicznym, jak i operowym.

Soqquadro Italiano to grupa muzyczna założona w 2011 roku w Bolonii przez Claudio Borgianniego i Vincenzo Capezzuto. To jeden z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych zespołów europejskiej sceny muzycznej, który wykracza poza ramy stylu klasycznego. Soqquadro Italiano wykorzystuje wszystkie języki artystyczne, od śpiewania i muzyki, aż po taniec, sztukę wizualną. Niepowtarzalny głos Vincenzo Capezzuto będzie spoiwem całego koncertu. „Soqquadro" to jedyne włoskie słowo z podwójną literą "q", które oznacza: zamieszanie, wywracanie wszystkiego do góry nogami. Repertuar muzyczny grupy sięga od muzyki starodawnej po jazz, pop i muzykę elektroniczną, jednocześnie grupa pozostaje otwarta na nowe kreatywne bodźce, zarówno z artystycznego punktu widzenia, jak i od strony produktywnej, nieustannie badając rodzaj oryginalności – nasycony nieuporządkowanym poczuciem porządku– to kojarzy się powszechnie ze słowem „włoski".

Muzyczna pasja. Te słowa chyba najlepiej podsumowują artyzm i kunszt z którym Janoska Ensemble szybko zyskał międzynarodową sławę. Stało się tak nie tylko z powodu doskonałej techniki gry całego zespołu. Podczas każdego występu tych czterech artystów olśniewa publiczność swoją muzykalnością i ogromnymi rezerwami kreatywnej energii. Uważają to za osobiste wyzwanie, aby spełnić oczekiwania swoich fanów.

Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00