Idę do Filharmonii

AKTUELLES | 05-09-2019
Po kilku publikacjach książkowych dla naszych najmłodszych melomanów, m.in. „Pierwszy dyrygent” i „W Filharmonii koncert będzie”, przyszedł czas na publikację kolejnej, tym razem dedykowanej dzieciom w wieku 1-3. „Idę do Filharmonii” ma na celu przybliżyć maluchom instytucję filharmonii i pokazać, że słuchanie muzyki w filharmonii to świetna i ciekawa zabawa!
Założeniem jest też przemycenie niektórych zasad savoir vivre’u dotyczącego wizyty w Filharmonii (np. wyłączamy telefon, słuchamy muzyki, po koncercie nie spieszymy się, chwilę żyjemy tym, czego doświadczyliśmy). W tym celu przechodzimy z bohaterem cały proces – od radości i ciekawości na wieść, że idzie do Filharmonii, aż do wyjścia z koncertu. Każdemu zdaniu towarzyszą wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Autorką tekstów jest Aleksandra Grzesiek, absolwentka polonistyki-komparatystyki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, związana z Filharmonią w Szczecinie od 2015 roku. Animatorka i koordynatorka kilku edycji projektu „Limuzy(n)ką do Filharmonii”. Aleksandra odpowiadała za produkcję wydanej przez Filharmonię książeczki kontrastowej dla najmłodszych melomanów - „Pierwszy dyrygent".

Przy opracowywaniu graficznym książeczki zostały uwzględnione potrzeby dzieci z dysfunkcjami wzroku. Wydawnictwo zawiera specjalne uszlachetnienia, wyczuwalne „pod palcem”, które mają ułatwić odbiór dzieciom niedowidzącym, a ilustracje zbudowane są na wysokim kontraście kolorystycznym. Ta wyjątkowa książeczka wprowadza maluchy do świata dźwięków – zwłaszcza tych „mieszkających” w Filharmonii. Dzięki wpadającym w ucho wyrazom dźwiękonaśladowczym oraz ilustracjom z wysokim kontrastem po książkę mogą sięgnąć dzieci z dysfunkcją wzorku. Książeczka „Idę do Filharmonii” z wdziękiem pokazuje, że Filharmonia to miejsce dla każdego - mówi Józef Jan Małosek, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, Oddział Zachodniopomorski.

Autorką prostych i jednoznacznych w przekazie rysunków jest Joanna Bartosik, doktorantka na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Kiedy nie czyta książek – projektuje i ilustruje książki, bierze udział w licznych wystawach i organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży. Jest laureatką wielu konkursów wydawniczych, m.in.: III miejsca w konkursie Wydawnictwa Widnokrąg na ilustracje do polsko-francuskiej książki „Bajki” La Fontaine’a (2015), I miejsca w konkursie „Ulica Themersonów” organizowanym przez Płocką Galerię Sztuki (2015), nominacji graficznej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2016, za autorską książkę obrazkową „Raz, DWA, trzy – słyszymy”.

W ramach piątych urodzin nowej Filharmonii Joanna Bartosik poprowadzi ilustratorskie warsztaty dla dzieci.

Książką powstała we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski.

Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00