Nowa płyta Orkiestry z muzyką Weinberga

AKTUELLES | 31-10-2019
W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Mieczysława Weinberga szczecińscy melomani mają wiele okazji spotkań z twórczością tego wybitnego kompozytora. Teraz do koncertów, w których programie znalazły się jego utwory, dołącza także płyta nagrana przy udziale naszej orkiestry.

Orkiestra nagrywa Weinberga

Filharmonia w Szczecinie uczestniczy w promowaniu twórczości Mieczysława Weinberga nie tylko poprzez koncerty. Na specjalne zaproszenie Claudii Stein, flecistki słynnej orkiestry Staatskapelle Berlin, oraz dyrygetna Davida Roberta Colemana muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie brali udział w nagraniu płyty z kompozycjami Mieczysława Weinberga właśnie. W złotej sali Filharmonii przez kilka dni sierpnia 2017 roku zarejestrowano I i II koncert na flet i orkiestrę Weinberga oraz zorkiestrowane miniatury w oryginale napisane na flet i fortepian. W nagraniach wziął udział skład smyczkowy orkiestry Filharmonii w Szczecinie, a wszystko odbyło się pod czujnym okiem dyrygenta Davida Roberta Colemana oraz realizatora nagrania - Petera Heckera. Płyta "Weinberg Flute Concertos" została wydana przez wytwórnię Naxos.

Kompozytor trzech światów

„Kompozytor z trzech światów” – napisała o Mieczysławie Weinbergu biografka Danuta Gwizdalanka. I rzeczywiście tak jest. W jego muzyce łączą się i współgrają trzy kultury - polska, żydowska i rosyjska - a jednym z często powtarzanych w niej motywów jest wojna.

Weinberg, obok symfonii, pisał także koncerty solowe na różne instrumenty – w jego dorobku znalazło się 18 dzieł tego gatunku, w tym dwa, różniące się charakterem, koncerty fletowe, które znalazły się na płycie "Weinberg Flute Concertos". I Koncert op. 75 z 1961 roku od pierwszych dźwięków zaskakuje taneczną energią, która ustaje dopiero w drugim, niezwykle cichym, medytacyjnym ogniwie. Taneczny charakter powraca w trzeciej części, w której wpływy muzyki klezmerskiej mieszają się z polskim folklorem. Drugi z kolei emanuje wysublimowaną melodyką i budową formy. Na flet z towarzyszeniem fortepianu tuż po wojnie powstała także Partita, którą w 1983 roku Weinberg przearanżował na flet i orkiestrę, tworząc 12 miniatur. Miniatur o zadziwiająco łagodnym, momentami nawet zabawnym nastroju, biorąc pod uwagę wojenne okoliczności ich powstania i osobiste tragedie, jakie dotknęły w tym czasie kompozytora.

Od kilku lat twórczość Mieczysława Weinberga przeżywa prawdziwy renesans, a w roku, w którym cały świat świętuje setną rocznicę jego urodzin, z tym większą przyjemnością przybliżamy Państwu jego twórczość - także poprzez nową płytę z udziałem naszych filharmoników. Warto zaznaczyć, że Claudię Stein i Davida Roberta Colemana gościliśmy także w maju tego roku podczas koncertu w złotej sali. W programie wydarzenia figurowały właśnie kompozycje Weinberga.

Płyta dostępna w sprzedaży

Pierwsze recenzje nowego wydawnictwa "Weinberg Flute Concertos" wskazują na wysoki poziom orkiestry, rewelacyjne wykonanie partii solowych przez Claudię Stein oraz znaczenie wydawnictwa w całości poświęconego twórczości Weinberga i dedykowanej fletowi.

Wydana nakładem wytwórni Naxos płyta "Weinberg Flute Concertos", na której można usłyszeć Claudię Stein, Elisavetę Bluminę oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Davida Roberta Colemana jest już dostępna w sklepach. Można ją kupić m.in. w sklepach sieci Empik, a próbki odsłuchu można znaleźć na stronie wytwóni Naxos.
Juni 2020
HEUTE01 JUNMo, 10:00
Koncerty szkolne 2019/2020Droga do Oza [ODWOŁANY]spektakldla klas IV-VIII
HEUTE01 JUNMo, 12:00