GRANDIOSO

Mistrz harfy i wirtuozowski mecenat kulturalny

AKTUELLES | 20-11-2019
Harfa w jego rękach śpiewa magicznym, niespotykanym dotąd głosem. Xavier de Maistre, jeden z najbardziej kreatywnych i niezwykłych muzyków swojego pokolenia, wystąpi w złotej sali Filharmonii już w najbliższy piątek 22 listopada. Po raz kolejny szczecińska publiczność będzie miała okazję spotkać się z solistą najwyższej klasy dzięki mecenatowi Lesława Siemaszki.
Urodzony w Tulonie Xavier de Maistre gry na harfie zaczął uczyć się w wieku dziewięciu lat. Studiował harfę u Vassilii Briano w lokalnym konserwatorium, a następnie doskonalił technikę u Catherine Michel i Jacqueline Borot w Paryżu, jednocześnie studiując m. in. ekonomię.

Xavier de Maistre należy dziś do elitarnej kategorii solistów, którzy na nowo definiują możliwości swojego instrumentu. Występuje z najlepszymi orkiestrami świata i pod batutami takich dyrygentów, jak Sir André Previna, Sir Simona Rattle, Riccardo Muti, czy Daniele Gatti. Zapraszany był na najważniejsze festiwale muzyczne na świecie, dawał recitale w największych salach koncertowych z zapierającą dech w piersiach precyzją wykonując także utwóry, które zwykle gra cała orkiestra. Jego interpretacje dały mu zaszczytny tytuł jednego z najbardziej kreatywnych i niezwykłych muzyków swojego pokolenia.

Występy Xaviera de Maistre we własnych inspirujących aranżacjach pozwoliły harfie śpiewać nowym głosem. Jego mistrzostwo techniczne charakteryzuje się zadziwiającą gamą niuansów i kolorów, które sprawiają, że pomiędzy solistą a publicznością tworzy się magiczne połączenie. Niezaprzeczalna pasja, która wybrzmiewa w każdym uderzeniu w struny harfy, sprawia, ze ten charyzmatyczny wirtuoz tworzy wewnętrzne światy o wyjątkowej wrażliwości.

Po raz kolejny szczecińska publiczność będzie miała okazję spotkać się z solistą najwyższej klasy dzięki mecenatowi Lesława Siemaszki. W minionych sezonach był on inicjatorem i mecenasem niezwykłego koncertu Laureata I Nagrody Konkursu Chopinowskiego - Seong-Jin Cho, koncertu gruzińskiej artystki Veriko Tchumburidze - zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniewskiego oraz Laureata I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych – Naruhiko Kawaguchiego.

Już w najbliższy piątek 22 listopada o godzinie 19:00 Xavier de Maistre wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, pod batutą szwajcarskiego dyrygenta Kaspara Zehndera.
Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00