Filharmonia Szczecin Online

Niedzielna premiera z Jazzpospolitą

AKTUELLES | 05-05-2020
Utwory z płyty „Jazzpo!”, ale z dodatkiem koncertowego improwizowanego szaleństwa i elegancji, usłyszymy w niedzielę 10 maja o godzinie 19:00 podczas kolejnej premiery online. Wraz z zespołem Jazzpospolita zapraszamy na kanały Filharmonii w serwisach FacebookYouTube.

Jazzowe romanse

Jazz przez ponad sto lat (od czasów swego powstania) stał się jednym z najbardziej pojemnych i barwnych gatunków. Często romansuje z innymi stylistykami muzycznymi – klasyką, muzyką etniczną czy bardziej masową kulturą rozrywkową. W swej historii jazz charakteryzowany bywał przez konkretne ośrodki, w których powstawał, np. jazz nowoorleański, West Coast Jazz, unikalny jazz skandynawski. Różnorodność artystów, którzy grają jazz potwierdza, że jest to gatunek, który najbardziej na świecie nie lubi zaszufladkowania.

Siła Jazzpo

Początki zespołu Jazzpospolita sięgają roku 2008. Rok później czteroosobowy skład nagrał swoją pierwszą płytę. Na wydanych dotychczas albumach odnaleźć można różne oblicza zespołu – jazzowe i improwizowane, post-rockowe, a nawet wręcz psychodeliczne.

Zawsze byliśmy zespołem międzygatunkowym, opierającym swoją muzykę na kontrastach - mówi o Jazzpospolitej jeden z jej założycieli i jednocześnie manager Stefan Nowakowski. I ten stan został zachowany. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane – dodaje muzyk.

Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych na polskiej scenie. Zespół wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów. Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie to sprawia, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych.

Muzyczne krajobrazy

W 2014 roku zespół nagrał płytę zatytułowaną „Jazzpo!” Grupa długo przygotowywała się do wydania tego albumu dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach: dopracowane kompozycje, przez różnorodność brzmień, po efektowną okładkę.

Album „Jazzpo!” został jednogłośnie okrzyknięty najlepszym w dyskografii zespołu, a trasa koncertowa rozpoczęta jesienią 2014 przenosiła zespół wraz z jego energetycznym brzmieniem w coraz dalsze zakątki świata (m. in. do Chin).

Proponowana przez zespół energia i muzyczne krajobrazy, dla których jazz jest punktem wyjścia, a które wiodą słuchacza rockowe brzmienia, czy klubową dynamikę, sprawia, że Jazzpospolitej chce się słuchać bez przerwy.

Premierowy koncert online

Zapraszamy w niedzielę 10 maja o godzinie 19:00 na koncert Jazzpospolita, podczas którego zespół zaprezentuje Państwu materiał właśnie z płyty „Jazzpo!”. Studyjne utwory zaprezentowane zostaną z dodatkiem koncertowego improwizowanego szaleństwa i elegancji.

Zapraszamy na nasze kanały w serwisach FacebookYouTube.

Februar 2021
04FEBDo, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineJose Torres & Havana Dreamsbezpłatna premiera online
05FEBFr, 19:00