Resina - nieokiełznana wiolonczelistka

AKTUELLES | 07-07-2020
Nazywa się Karolina Rec. Jest wiolonczelistką, kompozytorką i aranżerką, na scenie występuje jako Resina. Podczas najbliższej koncertowej premiery w niedzielę 12 lipca o godzinie 19:00 usłyszymy materiał z jej płyty „Traces”. Czeka nas wieczór z kameralną muzyką, która burzy znany porządek, jest nieokiełznana, a jednocześnie delikatna, nastrojowa i tajemnicza.

OGLĄDAJ NA YOUTUBE bit.ly/RESINAYT

OGLĄDAJ NA FACEBOOKU bit.ly/RESINAFB

W gronie najlepszych

Jej płyty wydaje legendarna wytwórnia FatCat Records, dla której nagrywają m.in. Sigur Rós i Animal Collective. Znajduje się pod skrzydłami brytyjskiego wydawnictwa Mute Songs. Współtworzyła muzykę do nominowanego do Oscara filmu „Królik po berlińsku”. Jej kompozycje zostały wykorzystane w pokazie kolekcji Gucci Cruise 2019 we francuskim Arles.

Resina, czyli Karolina Rec, od wielu lat współpracuje z różnymi artystami (m. in. z Natalią Zamilską, Hubertem Zemlerem, czy NOON'em) i tworzy muzykę do filmów oraz spektakli teatralnych. Współtworzyła takie zespoły, jak Kings of Caramel, Cieślak i Księżniczki oraz Nathalie and The Loners. Jej solowy debiutancki album „Resina” ukazał się w październiku 2016 roku w neoklasycznym oddziale FatCat Records – 130701. W ten sposób twórczość Resiny znalazła się w jednym katalogu z płytami klasyków współczesnego minimalizmu: Hauschki, Maxa Richtera, Jóhanna Jóhannssona.

Muzyka z debiutanckiego albumu osadzona jest w naturze i krajobrazie, oparta na eksperymencie łączącym wiolonczelę i proste narzędzia elektroniczne, pomiędzy którymi główną rolę odgrywa looper, zagęszczając utwory pętlami i rozbudowując je w czasie. Rec powtarza: „przeszłam przez wszystkie szczeble klasycznej edukacji i zawsze chciałam burzyć”. I na tych ruinach wzrasta jej muzyczny świat.

W 2018 roku, nakładem tej samej wytwórni, ukazał się album „Traces”. Bartek Chaciński pisze: „Z pełnym przekonaniem mogę zauważyć, że druga płyta Resiny, dojrzalsza, bardziej przystępna i atrakcyjna od debiutu, zalicza się do lepszych albumów w dyskografii brytyjskiej wytwórni”. Na tej płycie pojawia się perkusja, a także głos Karoliny Rec jako kolejny instrument budujący ścieżki wokalno-rytmiczne.

Kameralny koncert w złotej sali

Karolinie Rec na scenie symfonicznej Filharmonii w Szczecinie towarzyszyć będzie perkusista Mateusz Rychlicki. Rychlicki to jeden z założycieli Kristen, grupy działającej już od ponad 20 lat na polskiej scenie niezależnej, niezmiennie utrzymującej równy, wysoki poziom. Udziela się w różnorodnych projektach, jak np. Dynasonic, Kobieta z wydm; współpracuje z różnymi muzykami, np. z Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem. Jego solowy projekt MEF opiera się na wykorzystaniu archaicznych instrumentów elektronicznych.

Nastrój kameralnego koncertu podkreślą wizualizacje przygotowane przez Mateusza Jarmulskiego, reżysera filmów animowanych, scenarzysty i animatora, który zajmował się efektami specjalnymi do filmu „Piotruś i Wilk”, nagrodzonego statuetką Oscara w 2008 roku.

Zapraszamy na niedzielny koncert Resiny, podczas którego usłyszymy materiał z płyty Traces. Premiera już w najbliższą niedzielę 12 lipca o godzinie 19:00 na naszych kanałach w serwisach FacebookYouTube.
Sommerpause
07-07-2020 08:49
April 2021
04APRSo, 19:00