MISTERIOSO

Kameralny koncert online [bezpłatna transmisja]

AKTUELLES | 20-10-2020
W niedzielę 25 października o godzinie 19:00 zapraszamy na nasze kanały w serwisach Facebook i YouTube na kameralne spotkanie z filharmonikami. Podczas bezpłatnej transmisji online usłyszymy w ich wykonaniu utwory dwóch wybitnych kobiet - Clary Schumann i Fanny Mendelssohn.
Sto pięćdziesiąt lat temu funkcjonował nieformalny podział na instrumenty kobiece i męskie, który przenoszony był także na formy muzyczne. Kwartet był domeną mężczyzn, a kobiecą formą muzykowania było trio. I to własnie tria fortepianowe dwóch niesamowitych kobiet i kompozytorek - Clary Schumann i Fanny Mendelssohn - usłyszymy podczas najbliższego niedzielnego koncertu.

Clara Schumann to żona Roberta. Fanny Mendelssohn to siostra Feliksa. Obie silne i pełne charakteru, a przede wszystkim biorące czynny udział w ówczesnym, zdominowanym przez mężczyzn życiu muzycznym (polecamy uwagi Fanny o Paganinim – pisała, że podczas gry wygląda jak oszalały morderca i gestykuluje jak małpa). Poza tym były duszami towarzystwa, a także osobami cenionymi przez przyjaciół i słuchaczy.

Clara Schumann już w wieku kilku lat rozpoczęła pianistyczną działalność koncertową i jako jedna z pierwszych wykonawców grała z pamięci (co dziś jest normą). Interesowała się także kompozycją. Przez lata nie tylko zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, ale także to ona głównie zarabiała na utrzymanie rodziny. Zostawiła po sobie niewiele własnych utworów, między innymi Trio fortepianowe g-moll op. 17, które, wbrew temu, co kompozytorka mawiała o sobie, dowodzi, że miała talent twórczy.

Fanny Mendelssohn również mogłaby zapisać się wielkimi literami w historii muzyki, jednak całą sławę zagarnął jej brat – Feliks. Była równie utalentowana co on, dysponowała słuchem absolutnym i wybitnymi zdolnościami pianistycznymi i kompozytorskimi. Pozostawiła po sobie blisko 450 dzieł, lecz są to głównie miniatury na fortepian i dziecięce piosenki (niektóre z nich wykonywała nawet brytyjska królowa Wiktoria – oczywiście wydane jako dzieła Feliksa). Podczas niedzielnego koncertu szczecińskich filharmoników usłyszymy Trio fortepianowe d-moll op. 11 jej autorstwa.

Utwory obu wybitnych kobiet wykonają Paweł Maślanka - skrzypce, Dobrawa Czocher - wiolonczela, Anna Paras - fortepian.

Koncert Filharmonicy kameralnie | Rozważne i romantyczne już w najbliższą niedzielę 25 października o godzinie 19:00.

Koncert będzie bezpłatnie transmitowany na naszych kanałach w serwisach FacebookYoutube.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00