Kubańskie "zaproszenie" po szczecińsku

AKTUELLES | 23-03-2021
Kontynuujemy naszą muzyczna podróż po świecie instrumentów perkusyjnych. Zapraszamy na premierę nagrania utworu „Invitación” Marcosa Valcárcela, który pierwszy raz zabrzmiał w trakcie jubileuszowego koncertu profesora Jorge Louisa Valcarcela Gregorio. Utworu będzie można wysłuchać w środę 24 marca o godzinie 19.00 na kanałach Filharmonii w serwisach YouTube i Facebook.
W ramach cyklu koncertów prezentujemy najciekawsze i najbardziej oryginalne kompozycje, które na przestrzeni wielu lat powstały na instrumenty perkusyjne. Tym razem melomani usłyszą utwór kubańskiego kompozytora Marcosa Valcárcela, prywatnie brata znanego wszystkim gościom naszej Filharmonii kotlisty – Jorge Luisa Varcárcela Gregorio, który w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie pracy artystycznej.

Miałem otrzymać stypendium rządowe na studia w Bułgarii, ale kiedy okazało się, że na Kubie na kursie językowym nie ma już miejsc, dyrektor powiedział: Niech Pan szybko wybiera inny kraj, który jest dla nas otwarty! Nie miałem pojęcia, jaki był poziom perkusji w Polsce, ale pomyślałem tak: Penderecki, Lutosławski, Górecki… Jeżeli w Polsce są tacy kompozytorzy, i to czołowi kompozytorzy tej awangardy, to na pewno muzyka perkusyjna jest tam rozwinięta. I nie pomyliłem się! – wspomina nasz jubilat.

„Invitactión” wykonają uczniowie pochodzącego z Kuby Jubilata. José Manuel Albán Juárez współpracował m.in. z Radzimirem Dębskim, Maanamem czy z Adamem „Łoną” Zielińskim. Z kolei Rafał Krzanowski jest założycielem grupy perkusyjnej Sambal, która od lat przybliża i promuje wśród słuchaczy w całej Polsce gorące rytmy brazylijskiej samby.

W kolejnych odsłonach naszego cyklu usłyszymy m.in Bernarda Maselego z koncertem dedykowanym Jerzemu Milianowi, najwybitniejszemu polskiemu wibrafoniście.

Zapraszamy do wysłuchania utworu „Invitación” w środę 24 marca o godzinie 19.00 na naszych kanałach w serwisach FacebookYouTube.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00