Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Filharmonia również włącza się w obchody tego święta i zaprasza do zapoznania się z naszymi wydawnictwami.
Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
„Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”
Walerian Pawłowski, kompozytor, dyrygent i niezapomniany popularyzator muzyki klasycznej, w pamięci wielu pokoleń szczecinian zapisał się jako człowiek wyjątkowy. W ubiegłym roku w grudniu obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin (18.12.1920). Z tej okazji Filharmonia, dzięki uprzejmości żony maestro – Pani Izabeli Pawłowskiej – i wsparciu zaprzyjaźnionych osób, wydała jego ostatnie dzieło.
Książka
„Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”, to pełna walerianowej energii, wspomnień i anegdot pozycja, która jest jednocześnie jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem po muzyce.
Kup teraz
„Bon Ton"
Filharmonia w Szczecinie wydała niezwykłą publikację – dowcipny, a zarazem mądry komiks dla dzieci. Opowiada on o przygodach rozbitka, który tyle lat przebywał na bezludnej wyspie, że już kompletnie zapomniał, jak należy się zachowywać w cywilizowanym świecie…
Postacie komiksu stworzył Ernesto Gonzales – utalentowany ilustrator i komiksiarz. Razem z Grzegorzem Januszem, autorem scenariusza, tworzą kreatywny duet. W komiksie znajdziemy też zabawną postać Pani Dyrektor, czyli Pani, Która Pilnuje, Żeby Wszystko Grało. Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii w Szczecinie, do swojego komiksowego alter ego podchodzi z dystansem:
Lubimy z dużym uśmiechem pokazywać, że w naszej Filharmonii nie zawsze jest poważnie i można też zażartować w komiksowym dymku z siebie – mówi Dorota Serwa –
tym bardziej, że i tak zwana muzyka poważna wypełniona jest żartami wielkich kompozytorów.
Kup teraz
„Idę do Filharmonii”
Założeniem tej publikacji przeznaczonej dla najmłodszych melomanów jest m.in. przemycenie niektórych zasad savoir vivre’u dotyczącego wizyty w Filharmonii (np. wyłączamy telefon, słuchamy muzyki, po koncercie nie spieszymy się, chwilę żyjemy tym, czego doświadczyliśmy). W tym celu przechodzimy z bohaterem cały proces – od radości i ciekawości na wieść, że idzie do Filharmonii, aż do wyjścia z koncertu. Każdemu zdaniu towarzyszą wyrazy dźwiękonaśladowcze.
Autorką tekstów jest Aleksandra Grzesiek, absolwentka polonistyki-komparatystyki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, związana z Filharmonią w Szczecinie od 2015 roku.
Ilustracje wykonała Joanna Bartosik, laureatka wielu konkursów wydawniczych, m.in.: III miejsca w konkursie Wydawnictwa Widnokrąg na ilustracje do polsko-francuskiej książki „Bajki” La Fontaine’a (2015), I miejsca w konkursie „Ulica Themersonów” organizowanym przez Płocką Galerię Sztuki (2015), nominacji graficznej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2016, za autorską książkę obrazkową „Raz, DWA, trzy – słyszymy”.
Kup teraz
"W Filharmonii koncert będzie"
Aby uświadomić dzieciom, czym jest orkiestra, zaprosiliśmy do współpracy duet uznanych i utytułowanych twórców, którzy stworzyli dla najmłodszych wyjątkową książkę. Przezabawną rymowankę o instrumentach spieszących się na koncert napisała znana autorka książek dla dzieci – Dorota Gellner. Pięknymi, malarskimi ilustracjami okrasił ją Maciej Szymanowicz – jeden z najbardziej znanych ilustratorów w Polsce, wielokrotnie nagradzany autor okładek książek dla dzieci.
Pomimo zabawnej formy językowej i graficznej, książeczka zawiera nazwy oraz rysunki wszystkich instrumentów wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Przedstawia też postać dyrygenta i jego kluczową rolę w czasie koncertu.
Książeczka ma nietypową formę przestrzenną – oprócz stron otwierających się tradycyjnie ma ona dodatkowe strony otwierające się do góry. Dzięki temu pomysłowi, oprócz stymulacji językowo-obrazkowej, wydawnictwo dostarczać będzie także dzieciom dodatkowych doznań manualnych.
Kup teraz
„Pierwszy dyrygent”
Jak zainteresować niemowlaki światem instrumentów? Pokazać im pierwszą filharmoniczną książeczkę kontrastową! Ilustracje, dobrane specjalnie z myślą o najmłodszych, pozwolą budować rodzicom więź z dzieckiem i dbać o jego rozwój już od pierwszych chwil spędzonych razem. Wystarczy pokazać dziecku obrazek i opowiedzieć mu o świecie, który je otacza.
Książeczka „Pierwszy dyrygent” została przygotowana z myślą o możliwościach percepcyjnych i uwagowych niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Ilustracje o wysokim kontraście i wyraźnych kształtach wspomogą rozwój wzroku malucha i wprowadzą go w świat instrumentów muzycznych - mówi dr Alicja Niedźwiedzka z pracowni psychologii niemowląt Babylab UW, działającym przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Kup teraz
Weekend z promocją
W związku z obchodami "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich" wprowadziliśmy do sklepu internetowego na najbliższy weekend promocję na wszystkie książki -20%.
Sklep internetowy
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych wydawnictw.