Karłowicz Recomposed - najnowsza płyta Atom String Quartet

AKTUELLES | 30-04-2021
W Międzynarodowy Dzień Jazzu oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydawnictwo Atom String Quartet. Muzycy tego światowej sławy zespołu kameralnego dokonali nieszablonowych rekompozycji pieśni Mieczysława Karłowicza. Płyta CD jest już dostępna w naszym sklepie internetowym.
Karłowicz Recomposed to projekt, do którego prowadziły różne historie i doświadczenia - te odleglejsze i zupełnie aktualne. Z jednej strony to doświadczenia związane odkrywaniem kompozycji Mieczysława Karłowicza, mimo ich stałej obecności w programach koncertowych. Z drugiej strony to fascynacja osobowością kompozytora i wielowymiarowością jego twórczości.

To także najnowsza historia, w której nagle czas się zatrzymał, a muzycy pozostali ze swoją wyobraźnią zamknięci w domach. Odwrócony świat dał jednak przestrzeń do refleksji i kreacji. Zaczęło się od pomysłu na barwne rekompozycje kilku pieśni Karłowicza - muzycznych przekazów zmontowane z indywidualnych filmów członków Atom String Quartet i zaprezentowanych w rzeczywistości wirtualnej.

Dalej już tylko pozostawał kolejny krok - znalezienie klucza do formy, emocji tekstu poetyckiego, myśli Karłowicza i otwarcie wyobraźni na oryginalną opowieść muzyczną. Zwieńczeniem zaskakującej dla wszystkich historii było spotkanie twórców, czyli niezwykłych muzyków Atom String Quartet z muzykami Szczecin Philharmonic Wind Quartet, na scenie złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i zapisanie wyjątkowego doświadczenia, jakim jest nagranie płyty.

Z radością przekazujemy Państwu muzyczny obraz różnych splecionych historii, a przede wszystkim historii przyjaźni Filharmonii w Szczecinie z Atom String Quartet.

Album „Karłowicz Recomposed” Atom String Quartet

Atom String Quartet to obecnie wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją.

Atom String Quartet powstał w 2010 roku w Warszawie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych. W skład zespołu wchodzą: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski i Krzysztof Lenczowski.

Mieczysław Karłowicz, w wieku około 20 lat, napisał do wierszy młodopolskich poetów 29 pieśni na głos z fortepianem. Do dziś zachowały się 22 z nich. Na płycie artyści przygotowali utwory Mieczysława Karłowicza w nowych, zaskakujących, jazzowych aranżacjach, a następnie nagrali je wraz z muzykami szczecińskiej orkiestry symfonicznej.

Cena albumu: 29 zł

Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere